Manavgat ilçesinde bitkisel üretim ve yıllar bazındaki değişim(2004-2024).
Agricultural production in Manavgat district and changes over the years (2004–2024).
  1. Tez No: 1019967
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ARICİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Antalya ili Manavgat ilçesinde yürütülmüştür. Çalışma ilçenin bitkisel üretim faaliyetlerinin mevcut durumu ve üretimin yıllar içerisindeki değişim yönünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yöntemini ikincil veriler yani istatistiksel verilerin toplanması, analizi ve yorumlanması oluşturmaktadır. Manavgat ilçesindeki bitkisel üretimin mevcut durumu belirlendikten sonra son 20 yıllık sürede bitkisel üretimde yaşanan değişimler incelenmiştir. İstatistiksel verilerden faydalanılarak üretimin yıllar içindeki değişim yönü ortaya konulmuştur Manavgat ilçesinde genel olarak Akdeniz ikim koşulları hüküm sürdürmektedir. Yeterli sulama imkanları ve verimli tarım topraklarının varlığı ilçede çeşitli tarım ürünlerinin üretimine imkân tanımıştır. Bu elverişli koşullar ürün değişimine de imkân tanımaktadır. Nitekim araştırma dönem aralığında ilçe tarımsal üretiminde belli ürünler ve ürün gruplarında keskin değişimler görülmüştür. Çalışmada, 2004-2024 yılları arasında bitkisel üretimde tahıllar ve diğer tarla bitkileri üretim alanları ile sebze üretim alanlarında azalmalar olduğu verisine ulaşılmıştır. Diğer bitkisel üretim türlerine göre üretimine daha geç başlanan süs bitkileri üretim alanlarında ise küçükte olsa bir artış olduğu görülmüştür. İlçe sınırları içinde bitkisel üretimde yaşanan en büyük değişim meyvelerde olmuştur. Bu grupta muz ve çilek başta olmak üzere avokado, keçiboynuzu ve zeytin gibi ürünlerin üretim alanlarında çok büyük artışlar yaşanmıştır. İlçe bitkisel üretiminde açık yani tarla üretimi yanı sıra seralarda da üretim yapılabilmektedir. Meyve üretiminin seralarda da alan kapladığı ve artış gösterdiği görülür. Bu hususta özellikle muz ve çilek üretimi sera alanlarında ciddi artış göstermiştir. İlçede üretimi yapılan meyve türlerinin genelinin alan artışı yaşadığı tespit edilmiştir. Manavgat ilçesinde üretimi yapılan bitkisel ürün türlerinde genel bir değerlendirme yapıldığında tahıllar ve sebze türlerinin üretim alanlarında kayıplar yaşanmıştır. İlçede tahıllar ve diğer tarla bitkileri üretiminin yapıldığı alanlarda son yıllarda seracılık faaliyetinin alan kazandığı görülür. Sebze üretim alanlarında ise son 20 yıllık zaman dilimi içerisinde-%19 civarında bir azalma yaşandığı görülmüştür. İlçede üretim alanını artıran tek bitkisel grup ise meyve olmuştur. Bu değişimde üreticilerin daha fazla kazanç elde edecekleri ürünlere yönelmeleri, turizm, üretim ve pazarlama koşullarının iyi olması etkili olmuştur. Bu gruptaki ürünlerin ilçe içerisindeki tüketimi özellikle turizm merkezleri ve ilçe dışına da daha kolay pazarlanabilmesinin etkisi vardır. Ayrıca meyve üretimi diğer ürün gruplarına kıyasla daha az işçilik istemekte bu da üreticilerin hem turizm sektöründe hem de tarımsal üretimde çalışmalarına imkân tanımaktadır. Bu durumun etkisinin de oldukça fazla olduğu görülmüştür. Bu çalışma, Antalya ili Manavgat ilçesinde yürütülmüştür. Çalışma ilçenin bitkisel üretim faaliyetlerinin mevcut durumu ve üretimin yıllar içerisindeki değişim yönünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yöntemini ikincil veriler yani istatistiksel verilerin toplanması, analizi ve yorumlanması oluşturmaktadır. Manavgat ilçesindeki bitkisel üretimin mevcut durumu belirlendikten sonra son 20 yıllık sürede bitkisel üretimde yaşanan değişimler incelenmiştir. İstatistiksel verilerden faydalanılarak üretimin yıllar içindeki değişim yönü ortaya konulmuştur Manavgat ilçesinde genel olarak Akdeniz ikim koşulları hüküm sürdürmektedir. Yeterli sulama imkanları ve verimli tarım topraklarının varlığı ilçede çeşitli tarım ürünlerinin üretimine imkân tanımıştır. Bu elverişli koşullar ürün değişimine de imkân tanımaktadır. Nitekim araştırma dönem aralığında ilçe tarımsal üretiminde belli ürünler ve ürün gruplarında keskin değişimler görülmüştür. Çalışmada, 2004-2024 yılları arasında bitkisel üretimde tahıllar ve diğer tarla bitkileri üretim alanları ile sebze üretim alanlarında azalmalar olduğu verisine ulaşılmıştır. Diğer bitkisel üretim türlerine göre üretimine daha geç başlanan süs bitkileri üretim alanlarında ise küçükte olsa bir artış olduğu görülmüştür. İlçe sınırları içinde bitkisel üretimde yaşanan en büyük değişim meyvelerde olmuştur. Bu grupta muz ve çilek başta olmak üzere avokado, keçiboynuzu ve zeytin gibi ürünlerin üretim alanlarında çok büyük artışlar yaşanmıştır. İlçe bitkisel üretiminde açık yani tarla üretimi yanı sıra seralarda da üretim yapılabilmektedir. Meyve üretiminin seralarda da alan kapladığı ve artış gösterdiği görülür. Bu hususta özellikle muz ve çilek üretimi sera alanlarında ciddi artış göstermiştir. İlçede üretimi yapılan meyve türlerinin genelinin alan artışı yaşadığı tespit edilmiştir. Manavgat ilçesinde üretimi yapılan bitkisel ürün türlerinde genel bir değerlendirme yapıldığında tahıllar ve sebze türlerinin üretim alanlarında kayıplar yaşanmıştır. İlçede tahıllar ve diğer tarla bitkileri üretiminin yapıldığı alanlarda son yıllarda seracılık faaliyetinin alan kazandığı görülür. Sebze üretim alanlarında ise son 20 yıllık zaman dilimi içerisinde-%19 civarında bir azalma yaşandığı görülmüştür. İlçede üretim alanını artıran tek bitkisel grup ise meyve olmuştur. Bu değişimde üreticilerin daha fazla kazanç elde edecekleri ürünlere yönelmeleri, turizm, üretim ve pazarlama koşullarının iyi olması etkili olmuştur. Bu gruptaki ürünlerin ilçe içerisindeki tüketimi özellikle turizm merkezleri ve ilçe dışına da daha kolay pazarlanabilmesinin etkisi vardır. Ayrıca meyve üretimi diğer ürün gruplarına kıyasla daha az işçilik istemekte bu da üreticilerin hem turizm sektöründe hem de tarımsal üretimde çalışmalarına imkân tanımaktadır. Bu durumun etkisinin de oldukça fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Manavgat district of Antalya province. The study was conducted with the aim of determining the current status of crop production activities in the district and the trends in production over the years. The methodology of the study involved the collection, analysis and interpretation of secondary data, namely statistical data. Once the current state of crop production in the Manavgat district had been determined, the changes in crop production over the last 20 years were examined. By utilising statistical data, the trend in production over the years was identified. Manavgat is generally characterised by a Mediterranean climate. The availability of adequate irrigation facilities and fertile agricultural land has enabled the production of a variety of agricultural products in the district. These favourable conditions also allow for changes in crop composition. Indeed, during the research period, marked changes were observed in the district's agricultural production regarding certain crops and crop groups. The study found that between 2004 and 2024, there were decreases in the areas under cultivation for cereals and other arable crops, as well as for vegetables. In contrast, a slight increase was observed in the areas under cultivation for ornamental plants, where production begins later than for other types of crop production. The most significant change in crop production within the district's boundaries has been in fruit production. In this group, there have been very substantial increases in the production areas of products such as bananas and strawberries, as well as avocados, carob and olives. In addition to open-field production, crop production in the district also takes place in greenhouses. It is evident that fruit production is also taking up space in greenhouses and showing an increase. In this regard, banana and strawberry production in particular have shown a significant increase in greenhouse areas. It has been established that the majority of fruit types produced in the district have experienced an increase in cultivation area. A general assessment of the types of agricultural produce grown in the Manavgat district reveals that there have been losses in the areas under cultivation for cereals and vegetables. In recent years, it has been observed that greenhouse cultivation has gained ground in the areas of the district where cereals and other arable crops are grown. In vegetable production areas, however, a decrease of around 19 per cent has been observed over the last 20 years. The only group of crops to have increased its production area in the district is fruit. This shift has been driven by producers turning to crops that offer higher profits, as well as favourable conditions for tourism, production and marketing. The consumption of products in this group within the district is driven in particular by tourism centres, whilst their ease of marketing outside the district also plays a role. Furthermore, fruit production requires less labour compared to other product groups, which enables producers to work in both the tourism sector and agricultural production. The impact of this situation has also been found to be quite significant.