Örgütsel adaletin mobbing üzerindeki etkisi: Hizmet sektöründe bir araştırma
The effect of organizational justice on mobbing: A study in the service sector
  1. Tez No: 1019990
  2. Yazar: GÖRKEM AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmet sektöründe çalışan bireylerin örgütsel adalet algılarının mobbing algısı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca örgütsel adaletin alt boyutları olan dağıtımsal, işlemsel ve etkileşimsel adaletin mobbing algısı üzerindeki etkileri ile mobbing algısının bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini hizmet sektöründe çalışan 202 kişi oluşturmaktadır. Veriler, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Mobbing Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 31.0 paket programından yararlanılmış; tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizi, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulguları, örgütsel adalet algısı ile mobbing algısı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, örgütsel adalet algısının mobbing algısını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Alt boyutlar incelendiğinde, dağıtımsal ve etkileşimsel adaletin mobbing algısı üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkilerinin olduğu, işlemsel adaletin ise mobbing algısı üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde, mobbing algısının cinsiyet, yaş ve sektör değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; meslekte çalışma süresine göre ise anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, örgütlerde adalet algısının güçlendirilmesinin mobbing davranışlarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of organizational justice perceptions on mobbing perceptions among employees working in the service sector. In addition, the effects of the sub-dimensions of organizational justice—distributive, procedural, and interactional justice—on mobbing perception, as well as differences in mobbing perception according to certain demographic variables, were analyzed. The study was conducted within the framework of a relational survey model using a quantitative research approach. The sample of the study consists of 202 employees working in the service sector. Data were collected using the Organizational Justice Scale and the Mobbing Scale. SPSS 31.0 software was used for data analysis, and descriptive statistics, reliability analysis, Pearson correlation analysis, regression analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied. The findings indicate a significant and negative relationship between organizational justice perception and mobbing perception. Regression analysis results reveal that organizational justice perception significantly predicts mobbing perception. When the sub-dimensions were examined, distributive and interactional justice were found to have significant negative effects on mobbing perception, whereas procedural justice showed a significant positive effect. Analyses conducted with respect to demographic variables showed that mobbing perception did not differ significantly according to gender, age, or sector, but differed significantly according to length of work experience. The results suggest that strengthening organizational justice perceptions within organizations plays a crucial role in preventing mobbing behaviors.