Exploring the effects of artificial intelligence on teacher well-being : A qualitative study of efl instructors
Yapay zekânın öğretmen iyi oluşu üzerindeki etkilerinin incelenmesi: İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanları üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 1019989
  2. Yazar: DİLRUBA DALGIÇ BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ (YZ), eğitim ortamlarında giderek daha fazla yer almakta ve öğretim süreçlerinin çeşitli boyutlarını etkilemektedir. Duygusal, psikolojik ve mesleki boyutları kapsayan öğretmenlerin iyi oluşu, etkili ve sürdürülebilir öğretim açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) bağlamında ve yükseköğretim düzeyinde yapay zekâ kullanımının öğretmenlerin iyi oluşu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla nitel bir yaklaşımla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında öncelikle ilgili literatür taranmış, ardından bir devlet üniversitesinde görev yapan 13 EFL öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler, öğretmenlerin yapay zekâ kullanımına ilişkin deneyimlerini ve algılarını ortaya koymak amacıyla tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, yapay zekânın öğretmen iyi oluşu üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabildiğini göstermektedir. Olumlu yönden bakıldığında, yapay zekânın iş yükünü azaltması, zaman kazandırması ve öğretim süreçlerini desteklemesi, öğretmenlerin stres düzeylerinin azalmasına ve mesleki özgüvenlerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, hatalı içerik üretimi, sürekli kontrol ihtiyacı ve aşırı bağımlılık endişesi gibi durumlar öğretmenler için ek bilişsel ve duygusal yükler oluşturabilmektedir. Genel olarak bulgular, yapay zekânın öğretmen iyi oluşu üzerindeki etkisinin büyük ölçüde bu araçların kullanım biçimine bağlı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, yapay zekâ ile öğretmen iyi oluşu arasındaki ilişkiyi inceleyen sınırlı sayıdaki çalışmalara katkı sağlamakta ve dil öğretimi bağlamında yapay zekâ araçlarının daha dengeli ve etkili bir şekilde kullanılmasına yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) has increasingly been integrated into educational settings, influencing various aspects of teaching practices. Teacher well-being, which includes emotional, psychological, and professional dimensions, plays a significant role in sustaining effective teaching. This study employed a qualitative approach to examine the effects of AI use on teacher well-being in the EFL context at the tertiary level. A review of the relevant literature was conducted, followed by semi-structured interviews with 13 EFL instructors working at a state university to explore their experiences and perceptions of AI use in teaching. The data obtained from the participants were analyzed using thematic analysis. According to the findings, AI was found to have both positive and negative effects on teacher well-being. On the one hand, AI supported teachers by reducing workload, saving time, and facilitating instructional processes, which contributed to lower stress levels and increased professional confidence. On the other hand, issues such as inaccurate outputs, the need for constant verification, and concerns about over-reliance created additional cognitive and emotional demands. Overall, the findings indicate that the impact of AI on teacher well-being depends largely on how these tools are used. This study contributes to the limited literature on AI and teacher well-being and provides insights for more balanced and effective integration of AI tools in language teaching.