A multi-model evaluation of aviation English instruction in the Turkish higher education context
Türkiye'deki yükseköğretim bağlamında havacılık İngilizcesi öğretiminin çok modelli değerlendirmesi
  1. Tez No: 1020005
  2. Yazar: RABİA DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Havacılık İngilizcesi (AE) müfredatlarının etkililiğini ve bu müfredatların ICAO dil yeterlilik gereklilikleriyle uyumunu değerlendirmektedir. İki aşamalı karma yöntem araştırması olarak tasarlanan çalışmada, ilk olarak CIPP modeli aracılığıyla beş farklı kurumdaki eğitim ortamı incelenmiş; ardından PICRAT modeli ile teknoloji entegrasyonunun pedagojik kalitesi analiz edilmiştir. Birinci aşama bulguları, müfredat ve ölçme-değerlendirme süreçlerinde ciddi bir standardizasyon eksikliği olduğunu ve teknolojinin ağırlıklı olarak“İkame”(Replacement) düzeyinde kaldığını ortaya koymuştur. Birçok kurumdaki geleneksel test yöntemlerinin, ICAO'nun beklediği operasyonel iletişimsel hazır bulunuşluğu ölçmede yetersiz kaldığı saptanmıştır. İkinci aşamada, yüksek düzeyli teknoloji entegrasyonu için bir referans noktası olarak belirlenen C Kurumu'nda veri odaklı boylamsal bir değerlendirme yapılmıştır. Bu aşamada, ArSim radyotelefon simülatörü gibi gelişmiş araçların bir akademik dönem boyunca öğrenci performansı üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Ön-test ve son-testlerden elde edilen nicel sonuçlar, altı ICAO tanımlayıcısının tamamında, özellikle de Etkileşim ve Akıcılık alanlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler olduğunu kanıtlamıştır. Gözlem ve mülakatlardan elde edilen nitel veriler, PICRAT matrisinin“Yaratıcı-Dönüştürücü”(CT) seviyesine ulaşılmasının, sınıf içi eğitim ile profesyonel operasyonel talepler arasındaki boşluğu etkili bir şekilde kapattığını teyit etmiştir. Çalışma, Türkiye'deki Havacılık İngilizcesi başarısının, pasif içerik aktarımından simülasyon temelli sürükleyici tasarımlara doğru pedagojik bir paradigma değişimine bağlı olduğu sonucuna varmaktadır. Bu bulgular, hedeflenmiş teknoloji entegrasyonu yoluyla emniyet odaklı dilsel çıktıları geliştirmek isteyen havacılık programları için ölçeklenebilir bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the effectiveness of technology-integrated Aviation English (AE) curricula in Türkiye and their alignment with ICAO language proficiency requirements. Adopting a two-phase mixed-methods approach, the research first utilizes the CIPP model to assess the instructional landscape across five institutions and the PICRAT model to analyze the pedagogical quality of technology integration. Phase 1 findings revealed a significant lack of standardization in curriculum and assessment, with technology predominantly functioning at the“Replacement”level. Traditional testing methods in several institutions were found inadequate for measuring operational communicative readiness. Phase 2 involved a longitudinal, data-driven evaluation at Institution C, identified as a benchmark for high-level technology integration. This phase measured the impact of sophisticated tools, such as the ArSim radiotelephony simulator, on student performance over an academic semester. Quantitative results from pre-tests and post-tests demonstrated statistically significant improvements across all six ICAO descriptors, particularly in Interaction and Fluency. Qualitative data from observations and interviews further confirmed that reaching the“Creative-Transformative”(CT) level of the PICRAT matrix effectively bridges the gap between classroom instruction and professional operational demands. The study concludes that AE success in Türkiye depends on a pedagogical shift from passive content delivery to immersive, simulation-based designs. These findings provide a scalable model for aviation programs seeking to enhance safety-oriented linguistic outcomes through targeted technological integration.