Exoloring the relationship between EFL teachers' self-efficacy and their job crafting practices
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin öz-yeterlikleri ile iş şekillendirme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 1020007
  2. Yazar: ELİF MİRAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öz-yeterlik inançları ile iş şekillendirme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerini bir araya getiren karma yöntem araştırma deseniyle yürütülmüştür. Nicel bölümde Maltepe ilçesinde görev yapan 150 İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmeninden anket yoluyla veri toplanmış, öz-yeterlik inançlarını ölçmek için İngilizce Öğretmeni Öz-Yeterlik Ölçeği; iş şekillendirme davranışlarını ölçmek için ise İş Şekillendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiş, normallik sonuçları kabul edilebilir aralıkta bulunmuştur. Pearson korelasyon testi öz-yeterlik ile iş şekillendirme davranışları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler ortaya koymuş; regresyon analizleri ise öğretmen öz-yeterliğinin iş şekillendirme davranışlarının güçlü bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Ayrıca cinsiyete ve öğretim deneyimine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Nitel bölümde, amaçlı örnekleme ile seçilen 10 öğretmenden e-posta yoluyla yapılandırılmış görüşme yanıtları toplanmıştır. İçerik analizi sonuçları, öğretmenlerin dil yeterliklerini sınıf içi etkileşimi desteklemede etkili bir araç olarak gördüklerini, materyal uyarlamada öğrenci ihtiyaçlarına ve kültürel çeşitliliğe önem verdiklerini, iş şekillendirme davranışlarını ise öğretim sürecini daha esnek, anlamlı ve motive edici hale getirmek için kullandıklarını ortaya koymuştur. Araştırma, öz-yeterliği yüksek öğretmenlerin daha aktif iş şekillendirme stratejileri geliştirdiğini göstermesi bakımından alanyazına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the self-efficacy beliefs of teachers of English as a Foreign Language (EFL) and job crafting behaviors. The study was conducted using a mixed-method research design that integrates quantitative and qualitative data collection techniques. In the quantitative phase, data were collected through questionnaires from 150 EFL teachers working in the Maltepe district. The English Language Teacher Self-Efficacy Scale was used to measure teachers' self-efficacy beliefs, while the Job Crafting Scale was employed to assess their job crafting behaviors. The data were analyzed using SPSS 25, and the normality results were found to be within acceptable ranges. Pearson correlation analysis revealed positive and significant relationships between self-efficacy and job crafting, while regression analyses demonstrated that teacher self-efficacy is a strong predictor of job crafting behaviors. In addition, significant differences were identified in some sub-dimensions according to gender and teaching experience. In the qualitative phase, structured open-ended questionnaire responses were collected via email from 10 teachers selected through purposive sampling. The results of the content analysis indicated that teachers perceive their language proficiency as an effective tool for supporting classroom interaction, place importance on student needs and cultural diversity in material adaptation, and use job crafting behaviors to make the teaching process more flexible, meaningful, and motivating. Overall, the study provides important contributions to the literature by demonstrating that teachers with higher levels of self-efficacy develop more active job crafting strategies.