Cerrahide karbon ayak izi eğitimi alan hemşirelik öğrencilerinin altı şapka düşünme tekniği eşliğinde eleştirel düşünme eğilimlerinin değerlendirilmesi
An assessment of the critical thinking tendencies of nursing students who have undergone carbon footprint training in surgery, using the six thinking hats technique
  1. Tez No: 1020082
  2. Yazar: TUĞBA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, cerrahide karbon ayak izi eğitimi alan hemşirelik öğrencilerinin altı şapka düşünme tekniği eşliğinde eleştirel düşünme eğilimlerinin değerlendirilmesi amacıyla randomize edilmeden yapılan kontrol gruplu yarı deneysel bir araştırma olarak yapıldı. Araştırma, 23.02.2026-30.04.2026 tarihleri arasında, çalışmayı kabul eden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirildi. Araştırmada, müdahale grubunda 56, kontrol grubunda 46 olmak üzeri toplam 102 öğrenci yer aldı. Veriler,“Öğrencilere Yönelik Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Cerrahide Karbon Ayak İzine Yönelik Bilgi Testi”,“Altı Şapka Düşünme Tekniği Uygulama Soruları Formu”,“Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ile yüz yüze toplandı.Verilerin analizi IBM SPSS 28 ve R Project yazılımları kullanılarak yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde ile sunuldu. Sayısal değişkenler ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleri ile özetlendi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<,05 kabul edildi. Marmara eleştirel düşünme eğilimleri ölçeği toplam ortalama puanı müdahale grubunda 110.59 ± 14.56, kontrol grubunda 111.91 ± 12.20 olarak hesaplandı. Müdahale ve kontrol grupları arasında akıl yürütme, yargıya ulaşma, kanıt arama, gerçeği arama, açık fikirlilik, sistematiklik ve toplam ölçek puanı açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Bilgi testi ön test toplam puanı müdahale grubunda 15.52 ± 3.04, kontrol grubunda 16.31 ± 2.91 olarak kaydedildi ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Bilgi testi son test toplam puanı müdahale grubunda 17.63 ± 4.26, kontrol grubunda 19.16 ± 3.58 olarak hesaplandı. Bilgi testi kalıcılık toplam puanı müdahale grubunda 15.07 ± 4.35, kontrol grubunda 17.49 ± 4.03 olarak saptandı. Ön test ve son test puanları açısından müdahale grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Kalıcılık testi puanları incelendiğinde gruplar arasında anlamlı fark saptandı (t = 2.868, p = 0.005). Kontrol grubunun kalıcılık testi puanı müdahale grubundan daha yüksek bulundu. Zaman etkisi anlamlı saptandı (F = 14.167, p < 0.001, ηp² = 0.125). Müdahale ve kontrol gruplarının genel ortalamaları dikkate alındığında kontrol grubunun bilgi testi toplam puanlarının müdahale grubundan daha yüksek olduğu belirlendi. Grup × zaman etkileşimi anlamlı saptanmadı (p>0.05). Sonuç olarak, altı şapka düşünme tekniğiyle ele alınarak cerrahide karbon ayak izine yönelik verilen eğitimin gruplar arasında öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri arasında fark bulunmaması öğrencilerin konuya ve uygulanan tekniğe hakim olmadığını düşündürmektedir. Bu nedenle de hemşirelik eğitim sürecinde karbon ayak izi gibi güncel sorunlara yer verilmesi ve eleştirel düşünme becerilerinin gelişmesini desteklemek adına farklı öğretim metotlarından faydalanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a non-randomised, control-group, quasi-experimental study aimed at assessing the critical thinking tendencies of nursing students receiving training on the carbon footprint in surgery, using the Six Thinking Hats technique The study was conducted between 23 February 2026 and 30 April 2026 with fourth-year nursing students from the Faculty of Health Sciences at Ankara Yıldırım Beyazıt University who agreed to participate. The study involved a total of 102 students, comprising 56 in the intervention group and 46 in the control group.Data were collected face-to-face using the 'Student Profile Form', the 'Surgery Carbon Footprint Knowledge Test', the 'Six Thinking Hats Technique Application Questions Form' and the 'Marmara Critical Thinking Tendencies Scale'. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. The data were analysed using IBM SPSS 28 and R Project software. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. Categorical variables were presented as counts and percentages. Numerical variables were summarised using the mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. A p-value of <0.05 was taken as the threshold for statistical significance. The total mean score on the Marmara Critical Thinking Tendencies Scale was calculated as 110.59 ± 14.56 for the intervention group and 111.91 ± 12.20 for the control group. No significant differences were found between the intervention and control groups in terms of reasoning, reaching a judgement, seeking evidence, seeking the truth, open-mindedness, systematicity and total scale score (p > 0.05). The total pre-test score on the knowledge test was recorded as 15.52 ± 3.04 in the intervention group and 16.31 ± 2.91 in the control group, and no significant difference was found between the groups. The total score on the knowledge test was calculated as 17.63 ± 4.26 for the intervention group and 19.16 ± 3.58 for the control group. The total score for the knowledge test retention was found to be 15.07 ± 4.35 in the intervention group and 17.49 ± 4.03 in the control group. No significant difference was found between the intervention group and the control group in terms of pre-test and post-test scores (p>0.05). An analysis of the retention test scores revealed a significant difference between the groups (t = 2.868, p = 0.005). The control group's retention test score was found to be higher than that of the intervention group. A significant main effect of time was observed (F = 14.167, p < 0.001, ηp² = 0.125). When overall averages were taken into account, it was found that the control group's total scores on the knowledge test were higher than those of the intervention group. No significant group × time interaction was detected (p > 0.05). In conclusion, the fact that no difference was found in students' critical thinking tendencies between the groups, despite the training on carbon footprint in surgery being delivered using six thinking hats, suggests that students do not have a firm grasp of the subject matter or the technique employed. For this reason, it is recommended that current issues such as the carbon footprint be incorporated into the nursing education process and that a variety of teaching methods be utilised to support the development of critical thinking skills.