İş aile çatışması ile psikolojik güçlendirme ilişkisi: Kabin memurları üzerine bir araştırma
Psychological empowerment relationship with work family conflict: A research on cabin crews
- Tez No: 509599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kabin ekipleri hizmet sektöründe olan pek çok çalışandan daha fazla sorumluluk üstlenerek; gösterdikleri iş performansı ölçüsünde yolcu memnuniyetini, kârlılığı ve dolayısıyla sürdürülebilirliği etkileyen konumlarıyla havayolu şirketlerinin en önemli müşteri temsilcileridir. Bu araştırmanın amacı, havayolu müşterilerine yüksek düzeyde kaliteli hizmet sunması beklenen, yorucu ve disiplinli bir iş ortamında çalışan kabin memurlarının iş-aile çatışması ve psikolojik güçlendirme düzeylerini ölçmek, iş-aile çatışması ile psikolojik güçlendirme arasındaki ilişkileri bulmak ve havayolu şirket yöneticilerine ve kabin ekiplerine öneriler sunmaktır. Çalışma İstanbul' da faaliyet gösteren bir havayolu işletmesinde yapılmıştır. İsminin saklı tutulmasını isteyen havayolu işletmesinin anket uygulamamıza izin verdiği sayıda kabin memuru örneklem olarak seçilmiş, araştırma kapsamında; Netemeyer İş Aile Çatışması Ölçeği, O. Sürgevil, E. Tolay ve M. Topoyan' ın geliştirdiği Psikolojik Güçlendirme Ölçeği ve demografik bilgi sorularından oluşan toplam 22 soruluk ölçek, gönüllü 361 kişiye uygulanmıştır. Verileri eksik ve yanlış doldurması nedeniyle toplam 21 katılımcıdan elde edilen veriler veri setine dahil edilmemiş, analizler 342 katılımcıdan elde edilen verilerle yapılmıştır. SPSS 12 programı kullanılarak güvenilirlik, dağılım ve frekans analizleri ile birlikte; iş aile çatışması ile psikolojik güçlendirme alt boyutları arasındaki ilişkileri bulmak amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre; katılımcılarımızın iş aile çatışması düzeylerinin; bireyin aylık geliri, aylık ortalama mesai süresi, çocuk sahibi olan bireylerin yatı görevlerine gitmesi, evdeki sorumlulukları için evde yardımcısı olan bireylerin yardımcılarının yeterli olup olmaması gibi demografik ve mesleki özelliklere göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Psikolojik güçlendirme düzeylerinin ise; bireyin çalıştığı bölümdeki konumu, çocuk sahibi olması ve çocuk sahibi olan bireylerin yarı zamanlı çalışması gibi demografik ve mesleki özelliklerine göre anlamlı şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca bulgularımıza göre psikolojik güçlendirmenin anlamlılık ve yeterlilik boyutarının işaile çatışmasını olumsuz etkilediği tespit edilmiş ancak özerklik ve etki boyutlarıyla ilişkileri açısından anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The Cabin Crews take on more responsibilities from the many working people in the service sector; are the most important customer representatives of airline companies with their passenger satisfaction, profitability and therefore their sustainability in terms of their business performance. The aim of this research is to measure the level of work family conflict and psychological empowerment of cabin crews working in an exhausting and disciplined business environment, which is expected to provide a high level of quality service to airline customers, to find the relationship between work family conflict and psychological empowerment and to offer suggestions to airline executives and cabin crews. The study was conducted in an airline operating in Istanbul. The number of cabin officers allowed to conduct surveys by the airline operator who wanted to keep his name in mind was selected as the sample. Netemeyer Business Family Conflict survey, O. Sürgevil, E. Tolay and M. Topoyan's psychological strengthening scale and demographic information questions were applied to 361 volunteers. The data obtained from 21 participants were not included in the data set due to the incomplete and incorrect filling of the data and the analyzes were made from the 342 participants. Using SPSS 12 program with reliability, distribution and frequency analysis; a correlation analysis was conducted to find out the relationship between the work family conflict and the psychological strengthening sub-dimensions. According to the findings obtained from the analyzes; the levels of work family conflict in our participants; it has been found that the individual is significantly different according to the demographic and occupational characteristics such as monthly income, average monthly working time, going to the duties of the childbearing individuals, and having the helpers of the home assistants for their responsibilities at home. The levels of psychological empowerment are; it has been found that the position of the individual in the working place, the fact that he has children and the children who have children have a significant difference according to their demographic and occupational characteristics such as the part-time work. Moreover, according to our findings, it was determined that psychological empowerment negatively affects the work-family conflict in terms of meaning and competence, but no meaningful result was obtained in terms of relation to selfdetermination and impact dimensions.