Arjantin'de Türkçe öğrenen yabancıların akademik dayanıklılıklarının keşfi: 5-C modeli
Exploring the academic resilience of learners of Turkish as a foreign language in Argentina: An analysis through the lens of the 5-C model
- Tez No: 1020222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA GÖKTENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil öğrenme sürecinin kritik unsurlarından biri de dil öğrenenlerin akademik dayanıklıklarıdır. Bununla beraber öğrenenlerin akademik dayanıklık yapılarını tasvir eden temel veri havuzları oluşturan çalışmalara az odaklanılmıştır. Bu sebeple çalışma Arjantin'de yabancı dil olarak Türkçe öğrenen yetişkinlerin akademik dayanıklılıklarını 5C modelinden hareketle oluşturulan öz güven [=confidence], koordinasyon [=coordination], kontrol [=control], duygu yönetimi [=composure], adanmışlık [=commitment] çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yollarından fenomenolojik desende tasarlanan çalışma dil öğrenme süreçlerini bir fenomen olarak kabul ederek dil öğrenenlerin yaşadığı tecrübelere odaklanmaktadır. Çalışma verileri Buenos Aires'te Türkçe öğrenen 39 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla toplanmıştır. Veriler tematik analiz yoluyla çözümlenmiş temalaştırma süreci 5C modelinin sunduğu tematik çerçeve doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Bulgular katılımcıların özgüvenlerinin özellikle okuma ve yazma becerilerinde yüksek olduğunu; konuşma ve dinleme becerilerinde ise sınırlı pratik fırsatı, hedef dildeki tabii konuşma hızına yetişememe ve kelime yetersizliği gibi sebeplerle düşük kaldığını ortaya koymuştur. Başarıya ilişkin kontrol odağı ağırlıklı olarak şahsi karakteri yansıtan bir yapıda ve içtendir. Katılımcılar zorlanma anlarında tekrar, normalleştirme, hedef küçültme ve öğretmen/topluluk desteği gibi stratejilerle duygu düzenlemesi sağlamaktadır. Öğrenmeye adanmışlık ise büyük ölçüde kültürel ilgi, şahsi anlam, Türkiye'ye yönelik duygu bağı ve topluluk aidiyetiyle ilişkilidir. Araştırmanın sonucunda Arjantin'de Türkçe öğrenen yetişkinlerde akademik dayanıklılığın motivasyon, öz-düzenleme becerileri ve sosyal-kültürel anlamlarla güçlendiği; konuşma-dinleme pratiğini artıracak etkileşim temelli düzenlemelerin gerekli olduğu belirlenmiştir. Gelecek araştırmalarda belirlenen değişkenler yeni kontekstlere aktarılarak akademik dayanıklılık ekseninde farklı örüntülerin yakalanması mümkündür. Eğitimciler, politika yapılar ve diğer paydaşlar için de eğitim-öğretim süreçlerinde ilgili değişkenlerin göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the critical components of the foreign language learning process is learners' academic resilience. However, relatively limited attention has been paid to studies that describe learners' academic resilience structures and generate foundational data pools in this area. Therefore, this study aims to examine the academic resilience of adult learners of Turkish as a foreign language in Argentina through the framework of confidence, coordination, control, composure, and commitment, which was developed based on the 5-C model. Designed as a phenomenological study within qualitative research, the study regards language learning processes as a phenomenon and focuses on the lived experiences of language learners. The data were collected from 30 participants learning Turkish in Buenos Aires through a semi-structured interview form. The data were analyzed through thematic analysis, and the thematization process was conducted in line with the thematic framework offered by the 5-C model. The findings revealed that participants' confidence was relatively high, particularly in reading and writing skills, whereas it remained lower in speaking and listening skills due to limited opportunities for practice, difficulty keeping up with the natural speech rate in the target language, and insufficient vocabulary. The locus of control regarding success was predominantly personal in nature and internal. In moments of difficulty, the participants achieved emotional regulation through strategies such as repetition, normalization, reducing the scope of goals, and seeking teacher or community support. Commitment to learning was largely associated with cultural interest, personal meaning, emotional attachment to Türkiye, and a sense of community belonging. As a result, the study determined that academic resilience among adult learners of Turkish in Argentina is strengthened by intrinsic motivation, self-regulation skills, and socio-cultural meanings, and that interaction-based arrangements are needed to increase speaking and listening practice. Future research may transfer the identified variables to new contexts in order to capture different patterns within the framework of academic resilience. It would also be beneficial for educators, policymakers, and other stakeholders to consider these variables in educational and instructional processes.