Bertolt Brecht'in epik tiyatro anlayışının incelenmesi ve bir uygulama
An examination of Bertolt Brecht's conception of epic theatre and an applied study
  1. Tez No: 1020245
  2. Yazar: SILA CAN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
Özet
Bertolt Brecht, Epik Tiyatro'nun temel amaçları arasına; toplumsal gerçeklerin tartışıldığı, eleştirel bakış açısının yerleştirilmeye çalışıldığı bir 'düşünme dünyası' yaratmayı yerleştirmiştir. Brecht'e göre; insanlara, toplumsal koşulları 'doğalında gelişen' ve 'değiştirilemez' olarak göstermek, tiyatronun sorgulama işlevini zayıflatmaktadır. Brecht için tiyatroda, sahnedeki olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurdurulmalı ve toplumsal düzenin değiştirilebileceği gösterilmelidir. Böylece seyirciler, sadece izleyen değil, düşünen ve üretim sürecine aktif olarak katılan bireyler hâline gelebileceklerdir. Bu bakış açısı ise onun 'bilim çağının tiyatrosu' yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Brecht tarafından uygulamaya alınan; yabancılaştırma, tarihselleştirme, gestus, epizodik yapı gibi teknikler, seyircinin eleştirel düşünme süreçlerini harekete geçirme amacı için geliştirilen araçlardır. Epik Tiyatro'nun yaratmak istediği eleştirel bakış açısı ve toplumsal gerçekleri tarihsellik çerçevesinde kavrayabilme farkındalığı, çağımızda somut bir metin üzerinden uygulamaya alındığında, ne kadar kavranabilecektir? Çalışmanın temeline bu soru yerleştirilmiştir. Uygulama metni olarak; Herman Melville'in, 1853 yılında kaleme aldığı, 'Kâtip Bartleby' öyküsü seçilmiş, Suret-Siz adı ile oyunlaştırılmıştır. Tez çalışmasının kuramsal çerçevesini; Epik tiyatro kuramının araçlarının incelenmesi, uygulama çerçevesini ise Suret-Siz oyununu üzerinden yapılan reji yorumlaması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bertolt Brecht places among the principal aims of his Epic Theatre the creation of a 'realm of thought' in which social realities are interrogated and a critical perspective is actively cultivated. According to Brecht, presenting social conditions as phenomena that develop 'naturally' and are 'unchangeable' weakens the interrogative function of theatre. For Brecht, theatrical representation must establish causal relationships among the events on stage and demonstrate that the social order is subject to transformation; in this way, spectators may become not merely passive observers but individuals who think and participate actively in the process of production. This perspective constitutes the foundation of his conception of a 'theatre of the scientific age'. The techniques employed by Brecht—such as alienation, historicization, gestus, and episodic structure—were developed as theatrical devices intended to stimulate the audience's critical thinking processes. To what extent can the critical perspective and the awareness of comprehending social realities within a historical framework, which Epic Theatre seeks to cultivate, be understood when applied through a concrete contemporary text? This question constitutes the central foundation of the present study. As the applied text, the short story 'Bartleby, the Scrivener', written in 1853 by Herman Melville, has been selected and adapted into a play under the title Suret-Siz. The theoretical framework of the thesis is formed by an examination of the instruments of Epic Theatre theory, while its practical framework consists of a directorial interpretation of the play Suret-Siz.