Farklı geocoding servislerinden elde edilen yol isimlerinin doğruluğunun belirlenmesi
Assessment of the street names accuracyobtained fromdifferent geocoding services
  1. Tez No: 1020256
  2. Yazar: MUSTAFA ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Google Geocoding API, Yandex Geocoder API ve Nominatim servislerinden elde edilen yol adı bileşenlerinin, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 2025 yılı resmî yol adı verisiyle uyumu incelenmiştir. Ön işlem sonrasında 59.960 kayıttan oluşan veri kümesinden 3.703 kayıtlık tabakalı örneklem seçilmiş ve her kayıt, aynı sorgu yapısı kullanılarak üç farklı serviste test edilmiştir. Değerlendirme; yanıt üretimi, karşılaştırılabilir yol adı bileşeninin çıkarılması ve çıkarılan yol adının resmî referans veriyle eşleşmesi olmak üzere üç düzeyde gerçekleştirilmiştir. Tam eşleşme, standartlaştırma sonrası eşleşme, yüksek benzerlikli eşleşme, yanlış yol adı, yol adı bileşeninin bulunmaması, idari birim uyuşmazlığı ve sonuç bulunamaması sınıfları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bütüncül doğruluk oranı Google için %18,58, Yandex için %90,01 ve Nominatim için %7,48 olarak hesaplanmıştır. Yandex, hem yol adı bileşeni üretme hem de resmî referans veriyle eşleşme açısından en yüksek başarıyı göstermiştir. Google tüm sorgulara yanıt üretmiş; ancak birçok kayıtta karşılaştırılabilir yol adı bileşeni çıkarılamamıştır. Nominatim'de gözlenen düşük doğruluk oranı ise büyük ölçüde sonuç bulunamayan kayıtlardan kaynaklanmıştır. Araştırmacı doğrulaması ve ilişkili ölçümlere uygun istatistiksel testler, servisler arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olduğunu desteklemiştir. Elde edilen sonuçlar, coğrafi kodlama çıktılarının kurumsal uygulamalarda kullanılmadan önce yol adı, kapı numarası bileşeni ve idari bağlam düzeyinde resmî referans verisiyle doğrulanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the agreement between road-name components returned by Google Geocoding API, Yandex Geocoder API and Nominatim and the official 2025 road-name reference data published by Konya Metropolitan Municipality. After preprocessing, a stratified sample of 3703 records was selected from 59960 records and queried in all three services using the same query structure. The evaluation was performed at three levels: response generation, extraction of a comparable road-name component and agreement of the extracted name with the official reference. Exact matches, standardized matches, high-similarity matches, incorrect road names, missing road-name components, administrative mismatches and no-result cases were classified separately. Overall accuracy was 18.58% for Google, 90.01% for Yandex and 7.48% for Nominatim. Yandex produced the highest performance in road-name extraction and agreement with the official reference. Google returned a response for all queries, but many responses did not contain a comparable road-name component. Nominatim's low overall accuracy was mainly related to no-result records. Researcher validation and statistical tests for related measurements supported significant differences among the services. The findings show that geocoding outputs should be checked against official reference data at road-name, number-component and administrative-context levels before institutional use.