Otizmli çocukların cinsel gelişimine yönelik aile eğitiminin ebeveynlerin cinsel iletişim dili ve tutumlarına etkisi
The effect of family training on the sexual development of children with autism on parents language of sexual communication and attitudes
  1. Tez No: 1020294
  2. Yazar: GÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizmli çocukların cinsel gelişimine yönelik ailelere sunulan Otizmli Çocukların Cinsel Gelişimine Yönelik Aile Eğitimi Programı'nın (OCEP) ebeveynlerin cinsel eğitime yönelik tutumlarına ve çocuklarıyla kurdukları cinsel iletişim diline etkisini incelemektir. Araştırmada yarı deneysel araştırma modellerinden tek grup ön test-son test deseniyle yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcıları, otizmli çocuğa sahip 22 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmanın bağımsız değişkeni OCEP olup, program Yıldız ve Cavkaytar tarafından geliştirilen aile eğitimi programı temel alınarak, alanyazın taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda otizmli çocuklara özgü geliştirilmiş ve güncellenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise ebeveynlerin cinsel eğitime yönelik tutumları ve çocuklarıyla kurdukları cinsel iletişim dilidir. Program, beş hafta boyunca 10 oturum süresince uygulanmıştır. Sosyal geçerlik verileri ise gönüllü 10 ebeveynle yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nicel veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, nitel veriler ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Bulgular, program sonrasında ebeveynlerin cinsel iletişim dili puanlarında ve cinsel eğitime yönelik tutum puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artış olduğunu göstermiştir. Sosyal geçerlik bulguları ise OCEP'in ebeveynler tarafından gereksinimlere uygun, yararlı, anlaşılır ve uygulanabilir bulunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak OCEP'in, ebeveynleri güçlendiren ve aile temelli cinsel eğitimi destekleyen etkili bir müdahale olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the Family Education Program for the Sexual Development of Children with Autism Spectrum Disorder (FEPSA), provided to families regarding the sexual development of children with autism, on parents' attitudes toward sexuality education and the sexual communication language they use with their children. The study was conducted within the scope of quasi-experimental research models, using a single-group pretest–posttest quasi-experimental design. The participants consisted of 22 parents of children with autism. The independent variable of the study was FEPSA. The program was developed based on program developed by Yıldız and Cavkaytar, and was revised in line with the literature review and expert opinions. The dependent variables of the study were parents' attitudes toward sexuality education and the sexual communication language. The program was implemented over five weeks, in a total of 10 sessions. Social validity data were collected through semi-structured interviews with 10 volunteer parents. Quantitative data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test, qualitative data were analyzed with descriptive analysis. The findings showed that, following the program, there was a statistically significant increase in parents' sexual communication language scores and their attitudes toward sexuality education scores. Social validity findings revealed that FEPSA was perceived by parents as appropriate to their needs, useful, understandable, and applicable. As a result, it can be stated that FEPSA is an effective intervention that empowers parents and supports family-based sexuality education.