The impact of dynamic assessment on EFL learners' writing skills: A study in online synchronous English language classes using Google Docs
Dinamik değerlendirmenin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisi: Google Docs kullanılan çevrimiçi eş zamanlı İngilizce sınıflarında bir araştırma
- Tez No: 1020306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dinamik değerlendirmenin (DA) eş zamanlı çevrim içi yabancı dil olarak İngilizce (EFL) yazma bağlamındaki etkililiğini incelemek amacıyla, dijital bir araç olan Google Docs kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, DA'nın öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla karma yöntem benimsenmiştir. Karma yöntem, DA'nın yazma becerisi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini değerlendirmek ve aracılık edici ipuçları, öğrenenlerin karşılıklılık davranışları ile DA'ya yönelik bakış açılarına dair veri elde etmek amacıyla tercih edilmiştir. Nicel boyutta kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel desen, nitel boyutta ise temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde istatistiksel analiz kullanılırken, nitel verilerin analizinde tematik analiz uygulanmıştır. Araştırmanın temel bulguları, DA'nın EFL öğrenenlerinin yazma performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koysa da, gecikmeli son test sonuçları bu etkinin kalıcı olmadığını göstermiştir. Mevcut araştırmalar, genel olarak statik ve ürün odaklı değerlendirmeden dinamik değerlendirmeye doğru dönüşümü vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, yalnızca mevcut bilginin ölçülmesinin ötesine geçerek öğrenenin öğrenme potansiyelini ve gelişim alanlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. DA, çevrim içi eğitim ve ikinci dil yazma değerlendirmesinin birleşimi, çevrim içi EFL bağlamlarında dil becerilerinin, değerlendirilmesinde karşılaşılan sorunlara çözüm sunarak bu çalışmayı dil eğitimi alanında özgün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effectiveness of dynamic assessment (DA) in a synchronous online EFL writing context, using the digital interactive tool Google Docs as the primary mediational tool. The study employed a mixed-methods design to confirm the effects of DA on the students' writing skills. The mixed-methods research design was chosen to evaluate the short-term and long-term effects of DA on writing and to obtain further in-depth information on mediational prompts, learners' reciprocity acts, and their perspectives toward engagement with DA. A control group pre-test post-test quasi experimental design for the quantitative part and a basic qualitative research design for the qualitative part were adopted. Quantitative data were analyzed using statistical methods, while qualitative data were examined through thematic analysis. The main findings of the current study indicated that the DA sessions had a significant effect on the writing performance of the EFL learners, whereas this effect was not permanent, as the results of the delayed post-test demonstrated. The existing research collectively underscores a fundamental transition from static, product-oriented evaluation to DA. This approach moves beyond the measurement of existing knowledge to identify a learner's learning potential and areas for growth. This exclusive combination of DA, online education, and L2 writing assessment leads this study towards reliable findings in the field of language education by providing a solution to the problems encountered in the assessment of language skills, particularly the productive ones, in online EFL contexts.