Açık ve uzaktan öğrenenlerin çevrim içi öğrenmebağlılıklarının temel psikolojik ihtiyaçlar ve kişiliközellikleri çerçevesinde incelenmesi
Examining of open and distance learners' online learning engagement within the framework of basic psychological needs and personality traits
- Tez No: 1020313
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET RECEP OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Öğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, açık ve uzaktan öğrenenlerin çevrim içi öğrenme bağlılık düzeylerinin anlaşılması ve demografik değişkenler, temel psikolojik ihtiyaç doyumu ve kişilik özellikleri çerçevesinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde öğrenim gören 1093 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Çevrim içi Öğrenme Ortamlarında Bağlılık Ölçeği, Üniversite Öğrencileri Temel İhtiyaçlar Ölçeği ve On Maddeli Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, betimsel istatistik, Pearson korelasyon analizleri ve hiyerarşik çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin bağlılık düzeylerinin orta düzeyde olduğu, bilişsel bağlılığın en yüksek ortalamaya sahip olduğu anlaşılmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi bulgularına göre, psikolojik ihtiyaç doyumunun kişilik özelliklerinin ötesinde bağlılığın güçlü bir yordayıcısı olduğu anlaşılmıştır. Güç ihtiyaç doyumu, tüm bağlılık boyutlarında en güçlü ve tutarlı yordayıcıdır. Açıklanan toplam varyans; davranışsal bağlılıkta %19, duyuşsal bağlılıkta %19.7, bilişsel bağlılıkta %29.5'tir. Kişilik özelliklerinin çoğu, psikolojik ihtiyaçlar modele eklendiğinde anlamlılığını yitirmiştir. Sadece deneyime açıklık bilişsel bağlılığı pozitif, sorumluluk ise duyuşsal bağlılığı negatif yönde anlamlı olarak yordamıştır. Sonuç olarak, açık ve uzaktan öğrenenlerin çevrim içi öğrenme bağlılıklarında temel psikolojik ihtiyaç doyumu kişilik özellikleri ve demografik değişkenlerin ötesinde destekleyici bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this doctoral thesis is to understand open and distance learners' levels of online learning engagement and to examine these levels within the framework of demographic variables, basic psychological need satisfaction, and personality traits. The study is a quantitative, correlational study. The study group consists of 1,093 students enrolled at Anadolu University Open Education Faculty. The Engagement in Online Learning Environments Scale, the Basic Needs Scale for University Students, and the Ten-Item Personality Inventory were used as data collection tools. Descriptive statistics, Pearson correlation analyses, and hierarchical multiple regression analyses were used to analyze the data. The findings indicated that students' engagement levels were moderate and that cognitive engagement had the highest mean. According to the hierarchical regression analyses, basic psychological need satisfaction was a significant predictor of engagement beyond personality traits. Satisfaction of the need for power was the strongest and most consistent predictor across all engagement dimensions. The total explained variance was 19.0% for behavioral engagement, 19.7% for affective engagement, and 29.5% for cognitive engagement. Most personality traits lost their significance once psychological needs were added to the model. Only openness to experience positively predicted cognitive engagement, while conscientiousness negatively predicted affective engagement. In conclusion, basic psychological need satisfaction contributes substantially to explaining online learning beyond demographic variables and personality traits among open and distance learners.