Behavioral evidence for topographic reorganization in the primary visual cortex after short-term monocular deprivation and perceptual learning
Kısa süreli monoküler yoksunluk ve algısal öğrenme sonrası birincil görme korteksinde topografik yeniden düzenlenmeye ilişkin davranışsal kanıtlar
  1. Tez No: 1020405
  2. Yazar: BERK YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE PAMİR KARATOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
Özet
Topografik yeniden yapılanma, normal girdisinden yoksun bırakılan kortikal nöronların komşu konumlardan gelen uyaranlara yanıt vermeye başladığı adaptif bir değişimdir. Bu olgu nöral düzeyde geniş ölçüde desteklenmiş olmakla birlikte davranışsal işlevsel sonuçları henüz iyi anlaşılmamıştır. Bu tez, kör noktanın kortikal temsili çevresinde uygulanan kısa süreli ve geri döndürülebilir monoküler yoksunluğun, sağlıklı yetişkinlerde bitişik retinal konumlarda davranışsal bir yarar sağlayıp sağlayamayacağını araştırmaktadır. Bu yarar, algısal öğrenmenin yoksunluğa bağlı aktarımı olarak tanımlanmıştır. Katılımcılar, Gabor uyaranları üzerinde iki aralıklı zorunlu seçim (2-IFC) yönelim ayırt etme görevini tamamlamıştır. Algısal öğrenme (PL) grubu (n = 14) kör noktaya karşılık gelen retinal konumda yaklaşık 15 ile 20 gün boyunca alıştırma yapmış, öğrenme yapmayan kontrol grubu (n = 13) ise araya alıştırma girmeksizin aynı alıştırma öncesi ve alıştırma sonrası değerlendirmeleri tamamlamıştır. Yönelim ayırt etme eşikleri, üç retinal konumda (kör nokta, yakın, uzak) hem yoksun (monoküler kapama) hem de yoksun olmayan (binoküler) görme koşullarında ölçülmüştür. Alıştırma, eğitilen kör nokta konumundaki eşikleri her PL katılımcısında düşürmüş (10,03° değerinden 5,42° değerine), kontrol grubunda ise güvenilir bir değişim gözlenmemiştir. Bitişik yakın konumda, PL grubunda iyileşme yoksunluk koşulunda yoksun olmayan görme koşuluna kıyasla daha büyük olmuş ve yoksun yakın konumdaki iyileşme PL grubunda kontrol grubuna göre daha büyük bulunmuştur. Uzak konumda yoksun ve yoksun olmayan koşullar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kontrol grubu, alıştırma yapılmamış konumların hiçbirinde güvenilir bir yoksunluk etkisi göstermemiştir. Bu bulgular, yetişkin birincil görme korteksindeki kısa süreli yeniden yapılanmanın homeostatik, etkinlik sürdürümüne dayalı bir açıklaması lehine davranışsal kanıtlar sunmaktadır. Önceki çalışmalar kör nokta yoksunluğu paradigmasını algısal bozulmayla ilişkilendirmiştir. Buna karşılık, mevcut bulgu aynı paradigmanın görev başarımındaki iyileşmeyle de ilişkilendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Topographic reorganization is an adaptive change in which cortical neurons deprived of their normal input begin to respond to stimuli from neighboring locations. This phenomenon has been documented extensively at the neural level, yet its functional consequences for behavior are not well understood. This thesis investigates whether short-term reversible monocular deprivation within the cortical representation of the blind-spot can support a behavioral benefit at adjacent retinal locations in healthy adults. The benefit was defined as deprivation-dependent transfer of perceptual learning. Participants completed a two-interval forced-choice (2IFC) orientation-discrimination task on Gabor stimuli. The perceptual-learning (PL) group (n = 14) trained at the retinal location corresponding to the blind-spot over roughly 15 to 20 days, while a non-learning control group (n = 13) completed the same pre- and post-training assessments without intervening training. Orientation-discrimination thresholds were measured at three retinal locations (blind-spot, near, far) under both deprived (monocular patching) and undeprived (binocular) viewing. Training reduced thresholds at the trained blind-spot location in every PL participant (from 10.03° to 5.42° on average), with no significant change in the control group. At the adjacent near location, improvement was larger in the deprived condition than in the undeprived viewing condition in the PL group. Also, the improvement at the deprived near location was larger in the PL group than in the control group. At the far location, the difference between the deprived and undeprived conditions did not reach statistical significance. Furthermore, the control group showed no deprivation effect at either near or far locations. These findings provide behavioral evidence in favor of a homeostatic, activity-maintenance account of short-term V1 reorganization. Earlier work associated the blind-spot deprivation paradigm with perceptual distortion. In contrast, the present findings shows that the same paradigm can also be associated with improved task performance.