Filistin edebiyatında Ğassân Kenefânî ve el-Bâb isimli tiyatrosunun teknik ve tematik açıdan incelenmesi
Ghassan Kanafani in Palestinian literature and technichal and thematic examination of his theater named al-Bab
  1. Tez No: 798647
  2. Yazar: ŞÜKRAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tiyatro, 1798 yılında Napolyon'un Mısır'ı işgal etmesiyle Modern Arap Edebiyatında yerini alır. Ancak Filistin, içerisinde yaşadığı sosyal ve siyasal karışıklıklar sebebiyle tiyatroyla geç tanışan ülkelerden biridir. Filistinli meşhur yazar Ğassân Kenefânî, kısa ömrüne ve ülkede karışıkların en yoğun olduğu dönemde yaşamış olmasına rağmen birçok alanda eser kaleme almıştır. Tiyatro alanında da üç eseri bulunmaktadır. Bu eserlerin başında“el-Bâb”(Kapı) isimli tiyatro oyunu gelir ve bu oyun Filistin Edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, genelde tiyatro ve Arap Edebiyatında tiyatro ele alınmış olup özelde ise Kenefânî'nin“el-Bâb”(Kapı) adlı tiyatro oyunu incelenmiştir. Bu çalışma bir giriş bölümü ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, konusu, yöntemi ve araştırma ile ilgili kaynaklara yer verilmiştir. Birinci bölümde Filistin'in siyasi ve kültürel durumundan bahsedilmiş ve bu konulara ek olarak genelde tiyatro özelde ise Arap Edebiyatında tiyatro kavramlarının üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde Ğassân Kenefânî'nin hayatı, edebi kişiliği, siyasi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kenefânî'nin“el-Bâb”Kapı adlı eserinin incelemesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theater finds its place in Modern Arabic Literature with Napoleon's conquest of Egypt in 1798. However, Palestine is one of the countries which met with theater rather late because of the social and political upheavals it has been experiencing. Well-known Palestinian writer Gassan Kenefani, despite of his short life span and living during a periodthat the upheavals in his country took place intensely, he wrote pieces of writing in variousareas. He also owns three theatre plays. The leading one of these plays is called as 'el-Bab'(The Door) and this play holds an important place in Palestinian Literature. In this study,theater in general and the consept of theater in Arabic Literature and in specific Kenefani'splay 'el-Bab' (The Door) have been studied. This study consist of an introduction and three main parts. In introduction part, the purpose, subject, method of the research and finally the resources related to the research are given. In the first part, the cultural and political situation of Palestine are mentioned and additionally in general theater and in specific the consepts of theater in Arabic Literature are emphasized. In the second part of our study, information about Gassan Kenedani's life, literary identity, political entity and his works are given. In the third part, the analysis of Kenefani's work, 'el-Bab' The Door is included.