Paylaşma tutumları, tevekkül yönelimi ve psikolojik sağlamlık ilişkisi üzerine alan araştırması
A field research on the relationship between sharing attitude, tawakkul orientation and psychological resilience
  1. Tez No: 1020487
  2. Yazar: ALİM TOKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin paylaşma tutumları, tevekkül yönelimleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma, 2024-2025 yılları arasında nicel araştırma yöntemi kullanılarak, 18-59 yaş aralığında yer alan 451 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Paylaşma Tutumları Ölçeği, Tevekkül Yönelim Ölçeği ve Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde paylaşma, tevekkül ve psikolojik sağlamlık kavramları teorik çerçeve içinde ele alınmış; bu kavramlarla ilişkili alt başlıklar açıklanmıştır İkinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmadan elde edilen bulgular ve bu bulgulara ilişkin değerlendirmeler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların paylaşma tutumları, tevekkül yönelimleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında pozitif ilişkiler bulunmuş, paylaşmanın bu süreçte aracı ve düzenleyici rol oynadığı belirlenmiştir. Ayrıca değişkenlerin psikolojik sağlamlığı güçlü biçimde yordadığı ve bu düzeylerin yaş, cinsiyet, medeni durum ile gelir faktörlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between sharing attitudes, tawakkul orientation, and psychological resilience among individuals. The research was conducted between 2024 and 2025 using quantitative methods, with the participation of 451 individuals aged between 18 and 59. Data were collected through the Personal Information Form, the Sharing Attitudes Scale, the Tawakkul Orientation Scale, and the Psychological Resilience Scale. The data were analyzed and interpreted using the SPSS statistical program. The study consists of three main sections. The first section presents the purpose, significance, and methodology of the research. The second section outlines the conceptual framework, discussing the notions of sharing, tawakkul, and psychological resilience, along with related subtopics. The third section includes the findings obtained from the analyses and their interpretations. According to the research results, positive relationships were found between participants' sharing attitudes, resignation tendencies, and levels of psychological resilience, and it was determined that sharing played a mediating and regulatory role in this process. Furthermore, it was found that the variables strongly predicted psychological resilience, and these levels showed significant differences according to age, gender, marital status, and income factors.