Dijital medya destekli eylem odaklı Almanca öğretiminin üniversite öğrencilerinin iletişimsel dil yeterlikleri üzerindeki etkisi: Bir eylem araştırması
The effect of digital media-supported action-oriented German teaching on university students' communicative language competences: An action research study
  1. Tez No: 1020496
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, dijital medya araçlarıyla desteklenen eylem odaklı Yabancı Dil olarak Almanca öğretiminin üniversite öğrencilerinin iletişimsel dil yeterliklerine, dijital üretim süreçlerine ve öğrenme deneyimlerine etkisi incelenmiştir. Çalışma, Almancayı İkinci Yabancı Dil olarak öğrenen öğrencilerin hedef dili gerçek yaşam durumlarıyla ilişkili görevler, etkileşimli etkinlikler ve dijital ürünler aracılığıyla kullanmalarını destekleyen uygulama temelli bir öğretim süreci geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda araştırma, sınıf içi eylem araştırması modeline göre tasarlanmış; süreç mevcut durumun belirlenmesi, öğretim tasarımının oluşturulması, altı haftalık uygulamanın yürütülmesi ve uygulama sonrası değerlendirme aşamalarıyla yapılandırılmıştır. Uygulama öncesinde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde İkinci Yabancı Dil olarak Almanca öğrenen 221 öğrenciden tarama verileri toplanmış, Almanca derslerini yürüten altı öğretim görevlisiyle görüşmeler yapılmış ve uygulama grubunun dilsel, pedagojik ve teknolojik özellikleri Öğrenci Tanıma Formu aracılığıyla belirlenmiştir. Ana uygulama, GER 302 İkinci Yabancı Dil Olarak Almanca dersini alan 10 öğrenciyle altı hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde öğrenci anketi, öğretim görevlisi görüşmeleri, Öğrenci Tanıma Formu, ön test, son test, haftalık izleme testleri, öğrenci yansıtıcı günlükleri, araştırmacı/öğretmen günlükleri, dijital ürün dosyası/e-portfolyo, rubrik değerlendirmeleri ve açık uçlu öğrenci görüş formundan yararlanılmıştır. Nicel veriler betimsel ve karşılaştırmalı istatistiksel analizlerle, nitel veriler içerik analizi ve veri kaynakları arasında üçgenleme yoluyla çözümlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin dijital medya araçlarına olumlu yaklaştıklarını, görsel-işitsel ve etkileşimli içerikleri Almanca öğrenme sürecinde destekleyici bulduklarını göstermiştir. Uygulama sürecinde öğrencilerin öğretmen rehberliğiyle hedef dilde üretime daha istekli katıldıkları, dijital araçları anlam kurma ve paylaşım amacıyla kullandıkları, sınıf içi görevlerle sınıf dışı dijital üretim arasında daha güçlü bağ kurdukları görülmüştür. Altı haftalık uygulama sürecinde öğrencilerin dijital araçlara, görev yönergelerine ve e- portfolyo yapısına aşamalı olarak uyum sağladıkları; orta haftalarda iletişimsel üretim açısından daha güçlü performans sergiledikleri; son haftalarda ise karmaşık görevleri daha bağımsız, yaratıcı ve bütünleşik biçimde gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Haftalık izleme testleri, öğrenci ürünleri ve rubrik değerlendirmeleri, öğrencilerin hedef dilde üretim, iletişimsel görev başarısı, içerik düzenleme, çoklu ortam kullanımı ve yaratıcılık bakımından gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Ön test-son test sonuçları ile öğrenci görüşleri, dijital medya destekli eylem odaklı öğretimin derse katılımı, hedef dilde etkileşimi, öğrenme farkındalığını ve dijital üretim becerisini güçlendirdiğini göstermektedir. Araştırma sonucunda, dijital medya araçlarının pedagojik amaç, görev yapısı, öğretmen rehberliği ve süreç değerlendirmesiyle bütünleştirildiğinde Yabancı Dil olarak Almanca öğretiminde iletişimsel, üretim odaklı ve öğrenci etkin bir öğrenme ortamı oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of action-oriented German as a foreign language teaching supported by digital media tools on university students' communicative language competence, digital production processes, and learning experiences. The study was conducted to develop an application-based teaching process that supports students learning German as a second foreign language in using the target language through tasks related to real-life situations, interactive activities, and digital products. In line with this aim, the research was designed as a classroom-based action research study and structured through the stages of identifying the current situation, developing the instructional design, implementing a six-week teaching process, and conducting post-implementation evaluation. Before the implementation, survey data were collected from 221 students learning German as a second foreign language at Ankara Social Sciences University. In addition, interviews were conducted with six instructors teaching German, and the linguistic, pedagogical, and technological characteristics of the implementation group were identified through the Student Profile Form. The main implementation was carried out over six weeks with 10 students enrolled in the GER 302 German as a Second Foreign Language course. The data collection tools included a student survey, instructor interviews, the Student Profile Form, pre-test, post-test, weekly monitoring tests, student reflective journals, the researcher/teacher journal, the digital product file/e-portfolio, rubric assessments, and the open-ended student opinion form. Quantitative data were analysed through descriptive and comparative statistical analyses, while qualitative data were analysed through content analysis and triangulation across data sources. The findings showed that students had positive attitudes toward digital media tools and considered visual, auditory, and interactive content supportive in the German learning process. During the implementation, students participated more willingly in target-language production with teacher guidance, used digital tools for meaning-making and sharing, and established stronger connections between in-class tasks and out-of-class digital production. Throughout the six-week process, students gradually adapted to digital tools, task instructions, and the e-portfolio structure. In the middle weeks, they demonstrated stronger performance in communicative production, while in the final weeks they completed more complex tasks in a more independent, creative, and integrated manner. Weekly monitoring tests, student products, and rubric assessments revealed improvement in target-language production, communicative task achievement, content organisation, multimedia use, and creativity. The pre-test and post-test results, together with student opinions, indicated that action-oriented teaching supported by digital media strengthened students' course participation, target-language interaction, learning awareness, and digital production skills. As a result, the study concluded that when digital media tools are integrated with pedagogical aims, task structure, teacher guidance, and process-based assessment, they create a communicative, production-oriented, and student-active learning environment in teaching German as a foreign language.