Alman günlük yaşam kültürü ile ilgili animasyonların oluşturulması ve Almanca derslerine etkisi
Developing animations on German everday life culture and examining their effects on German language lessons
- Tez No: 1020503
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Alman günlük yaşam kültürüne ilişkin animasyon destekli video materyallerinin geliştirilmesini ve bu animasyonların Almanca derslerinde öğrencilerin bilgi düzeyi, öğrenilen bilgilerin kalıcılığı ve Alman günlük yaşam kültürünü anlama süreçleri üzerindeki katkısını incelemeyi amaçlamaktadır. Çok aşamalı karma yöntem desenine göre yürütülen çalışmanın ilk aşamasında, Almanya deneyimi bulunan ve Almanca düzeyi A2 ve üzeri olan 40 katılımcının günlük yaşamda karşılaştıkları güçlükler belirlenmiştir. Bu aşamada elde edilen veriler doğrultusunda Almanca derslerinde ele alınabilecek öncelikli günlük yaşam kültürü konuları ortaya çıkarılmıştır. İhtiyaç analizi sonucunda pazar günü düzeni (Ruhetag), atık ayrıştırma sistemi (Mülltrennung), toplu taşıma biletlerini kullanım öncesinde onaylatma sistemi (Fahrkartenentwertung), bilet türleri ve ücretlendirme (Fahrkartentarife) ile depozitolu şişe uygulaması (Pfandflasche) temaları öne çıkmış; bu temalar doğrultusunda öğrencilerin hedef kültürde karşılaşabilecekleri günlük durumları konu alan beş animasyon destekli video materyali hazırlanmıştır. Araştırmanın ana nicel uygulaması, Almancayı ikinci yabancı dil olarak öğrenen 202 üniversite öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin Alman günlük yaşam kültürüne yönelik bilgi düzeyleri, 25 maddelik Alman Günlük Yaşam Kültürü Bilgi Düzeyi Testi aracılığıyla uygulama öncesinde, uygulama sonrasında ve uygulamadan beş hafta sonra değerlendirilmiştir. Nicel veriler, ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler ile aynı öğrenci grubunun farklı zamanlardaki test puanlarını karşılaştırmaya yönelik bağımlı örneklemler t-testi kullanılarak analiz edilmiş; etki büyüklükleri Cohen's d katsayısı üzerinden yorumlanmıştır. Nitel değerlendirme aşamasında ise 30 öğrencinin açık uçlu öğrenci görüş formuna verdiği yanıtlar içerik analiziyle incelenmiştir. Bulgular, animasyon destekli öğretim sonrasında öğrencilerin Alman günlük yaşam kültürüne ilişkin bilgi düzeylerinde belirgin bir artış olduğunu göstermiştir. Toplam bilgi düzeyi puanlarında ön test ortalaması 10,40 iken son test ortalaması 19,24'e yükselmiş; bu artış istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek etki düzeyinde bulunmuştur. Kalıcılık testi sonuçları, uygulamadan beş hafta sonra öğrencilerin edindikleri bilgileri koruduklarını göstermiştir. Öğrenci görüşleri de animasyon destekli materyallerin öğrenmeyi somutlaştırdığını, görsel-işitsel destek sayesinde anlamayı kolaylaştırdığını, günlük yaşamla bağlantı kurmayı güçlendirdiğini ve Alman günlük yaşam kültürüne yönelik farkındalık oluşturduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu araştırma, animasyon destekli video materyallerinin Alman günlük yaşam kültürünü Almanca derslerinde somutlaştırarak öğrenciler için daha anlaşılır ve öğrenilebilir hâle getirdiğini göstermektedir. Geliştirilen materyallerin, öğrencilerin kültürel bilgilerini artıran, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını destekleyen, Almanya'daki günlük yaşam durumlarını anlamlandırmalarını kolaylaştıran ve hedef kültürde karşılaşabilecekleri durumlara ilişkin farkındalık kazandıran işlevsel öğretim araçları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study developed animation-supported video materials on German everyday life culture and examined their contribution to students' knowledge level, retention of learned information, and understanding of German everyday life culture in German classes. The study was conducted according to a multi-stage mixed methods design. In the first stage, the difficulties encountered in everyday life by 40 participants who had experience in Germany and whose German proficiency was at A2 level or above were identified. Based on the data obtained at this stage, priority everyday life culture topics that could be addressed in German classes were determined. As a result of the needs analysis, the themes of Sunday routines (Ruhetag), waste separation system (Mülltrennung), ticket validation system (Fahrkartenentwertung), ticket types and pricing (Fahrkartentarife), and deposit bottle system (Pfandflasche) came to the fore. In line with these themes, five animation-supported video materials were prepared, focusing on everyday situations that students may encounter in the target culture. The main quantitative implementation of the study was carried out with 202 university students learning German as a second foreign language. Students' knowledge levels regarding German everyday life culture were assessed through the 25-item German Everyday Life Culture Knowledge Level Test before the implementation, after the implementation, and five weeks after the implementation. The quantitative data were analyzed using descriptive statistics, such as mean and standard deviation, and paired samples t-test, which allows comparison of the same student group's test scores at different times. Effect sizes were interpreted using Cohen's d coefficient. In the qualitative evaluation stage, the responses of 30 students to the open-ended student opinion form were examined through content analysis. The findings showed a clear increase in students' knowledge levels regarding German everyday life culture after the animation-supported instruction. The mean total knowledge score increased from 10.40 in the pre-test to 19.24 in the post-test. This increase was statistically significant and had a large effect size. The retention test results showed that students preserved the knowledge they had acquired five weeks after the implementation. Student opinions also revealed that the animation-supported materials concretized learning, facilitated comprehension through audio-visual support, strengthened the connection with everyday life, and raised awareness of German everyday life culture. As a result, this study shows that animation-supported video materials make German everyday life culture more concrete, understandable, and learnable for students in German classes. It was concluded that the developed materials are functional instructional tools that increase students' cultural knowledge, support the retention of learned information, facilitate their understanding of everyday life situations in Germany, and raise their awareness of situations they may encounter in the target culture.