Okul sporlarına katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinde rekreasyonel faydaların sürdürülebilir etkinlik farkındalığına etkisi
The impact of recreational benefits on sustainable event awareness in physical education and sports teachers participating in school sports
  1. Tez No: 1020547
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında DOKAP BKİ kapsamındaki illerde görev yapan 343 beden eğitimi ve spor öğretmeninin katılımıyla, bireysel rekreasyonel kazanımların okul sporları organizasyonlarındaki sürdürülebilir etkinlik farkındalığı üzerindeki etkisini nicel bir yaklaşımla incelemektedir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, öğretmenlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal rekreasyonel fayda algıları ile spor etkinliklerini uzun vadeli, sistemli ve çevreye duyarlı bir şekilde yönetme bilinçlerinin yüksek seviyede olduğu saptanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, öğretmenlerin kendi boş zamanlarında elde ettikleri verimliliğin, profesyonel hayatlarındaki sürdürülebilir etkinlik farkındalığını pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı, ayrıca cinsiyet, yaş ve spor branşı gibi demografik değişkenlerin bu süreçlerde belirleyici bir rol oynadığı ortaya koyulmuştur. Elde edilen bu bulgular ışığında; okul sporlarının niteliğini artırmak amacıyla öğretmenlerin rekreasyonel etkinliklere katılımının kurumsal düzeyde desteklenmesi, sürdürülebilirlik temalı hizmet içi eğitimlerin Milli Eğitim politikalarına entegre edilmesi ve gelecek çalışmalarda okul idarecileri gibi farklı paydaşların da sürece dahil edilerek nitel yöntemlerle derinlemesine analizler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study quantitatively examines the impact of individual recreational gains on sustainable event awareness within school sports organizations, with the participation of 343 physical education and sports teachers working in the DOKAP RDP region during the 2024-2025 academic year. Utilizing a relational survey model, the research identifies that teachers' perceptions of physical, psychological, and social recreational benefits, as well as their consciousness regarding the long-term, systematic, and environmentally sensitive management of sports events, are at a high level. Statistical analyses demonstrate that the efficiency teachers derive from their own leisure time significantly and positively predicts their professional sustainable event awareness; furthermore, demographic variables such as gender, age, and sports branch were found to play a decisive role in these processes. In light of these findings, it is recommended that teachers' participation in recreational activities be supported at the institutional level to enhance the quality of school sports, that sustainability-themed in-service training be integrated into national education policies, and that future research incorporate diverse stakeholders, such as school administrators, through qualitative methods for more in-depth analysis.