Pentylenetetrazol (PTZ) ile indüklenmiş epilepsi modelinde beta kasomorfin-7 (BCM-7) etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of beta-casomorphin-7 (BCM-7) in an epilepsy model induced by pentylenetetrazol (PTZ)
- Tez No: 1020549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Physiology, Physiopathology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Epilepsi, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilen en yaygın nörofizyolojik hastalıklardan biridir. Bu çalışmada, süt ve süt ürünlerinin sindirimi sonucunda ortaya çıkan ve çeşitli fizyolojik ile patofizyolojik etkiler gösterebildiği bildirilen β-kazomorfin-7'nin (BCM7), pentylenetetrazol (PTZ) ile oluşturulan akut epilepsi modelindeki davranışsal, elektrokortikografik (ECoG) ve görsel uyarılmış potansiyel (VEP) yanıtları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 50 adet Wistar albino sıçan altı deney grubuna ayrılmıştır. Deney grupları serum fizyolojik+serum fizyolojik (SF+SF), solvent+serum fizyolojik (SOLVENT+SF), BCM7+serum fizyolojik (BCM7+SF), solvent+PTZ (SOLVENT+PTZ), BCM7+PTZ ve BCM7+nalokson+PTZ (BCM7+NXN+PTZ) olarak oluşturulmuştur. Uygulamalar öncesinde ve sonrasında deneklerden ECoG kayıtları alınmış, ayrıca periyodik görsel uyaranlar verilerek VEP kayıtları elde edilmiştir. Elde edilen sinyaller PSD analizi kullanılarak değerlendirilmiş ve dalga bantlarının absolute ile relatif güç değerleri hesaplanmıştır. VEP analizlerinde ise E1, E2, E3, E4 ve E5 potansiyellerine ait latans değerleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda BCM7'nin akut PTZ modelinde myojerk latans süresini değiştirmediği, buna karşın tonik-klonik nöbet latansını uzattığı belirlenmiştir. Ayrıca BCM7 uygulamasının Racine nöbet skorları ve mortalite oranları üzerinde anlamlı bir değişiklik oluşturmadığı görülmüştür. ECoG analizlerinde BCM7'nin PTZ ile indüklenen gruplarda slow, delta, teta ve gamma bantlarının absolute güçlerini azalttığı belirlenmiştir. Ancak bu etkilerin nalokson tarafından geri çevrilememesi, gözlenen değişikliklerin yalnızca μ-opioid reseptör aktivasyonu ile açıklanamayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca PTZ uygulanmayan gruplarda BCM7'nin beta/teta absolute oranını azalttığı belirlenmiştir. VEP analizleri, PTZ uygulanan gruplarda mortalite nedeniyle oluşan veri kayıpları sebebiyle yalnızca PTZ uygulanmayan gruplar arasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, E1, E2, E3 ve E4 potansiyellerinin latanslarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığını, ancak BCM7 uygulamasının E5 potansiyelinin latansını anlamlı düzeyde uzattığını göstermiştir. Elde edilen davranışsal, elektrokortikografik ve VEP bulguları birlikte değerlendirildiğinde BCM7'nin akut PTZ modelinde nöbet başlangıcından çok nöbet progresyonunu ve kortikal ağ aktivitesini modüle ettiği düşünülmektedir. Bununla birlikte nalokson uygulamasının BCM7'nin etkilerinin önemli bir bölümünü geri çevirememesi, bu etkinin yalnızca μ-opioid reseptörler aracılığıyla ortaya çıkmadığını düşündürmektedir. Literatürde BCM7'nin 5-HT₂A reseptörlerine antagonistik özellik gösterebildiğinin bildirilmiş olması göz önüne alındığında, serotonerjik mekanizmaların da gözlenen etkilerde rol oynayabileceği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak bu çalışmanın, BCM7'nin PTZ ile oluşturulan akut epilepsi modelinde nöbet aktivitesi, kortikal ağ organizasyonu ve görsel bilgi işleme süreçleri üzerinde modülatör etkiler oluşturabileceğine ilişkin kanıtlar sunduğu söylenebilir. Elde edilen bulgular, BCM7'nin epileptiform aktivitenin ilerleyişini etkileyebileceğini ve bu etkilerin yalnızca μ-opioid reseptör aracılı mekanizmalarla açıklanamayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common neurophysiological disorders worldwide, affecting millions of people and significantly reducing quality of life. The present study aimed to investigate the effects of β-casomorphin-7 (BCM7), a peptide produced during the digestion of milk and dairy products and reported to exhibit various physiological and pathophysiological effects, on behavioral responses, electrocorticographic (ECoG) activity, and visual evoked potentials (VEPs) in an acute epilepsy model induced by pentylenetetrazole (PTZ). A total of 50 Wistar albino rats were assigned to six experimental groups: saline+saline (SF+SF), solvent+saline (SOLVENT+SF), BCM7+saline (BCM7+SF), solvent+PTZ (SOLVENT+PTZ), BCM7+PTZ, and BCM7+naloxone+PTZ (BCM7+NXN+PTZ). ECoG recordings were obtained before and after the experimental procedures, and VEP recordings were collected using periodic visual stimulation. The acquired signals were analyzed using power spectral density (PSD) analysis, and both absolute and relative power values of the frequency bands were calculated. VEP analyses included the evaluation of latency values for the E1, E2, E3, E4, and E5 components. The results demonstrated that BCM7 did not alter myoclonic latency in the acute PTZ model but significantly prolonged tonic-clonic seizure latency. In addition, BCM7 administration did not produce significant changes in Racine seizure scores or mortality rates. ECoG analyses revealed that BCM7 reduced the absolute power of the slow, delta, theta, and gamma frequency bands in PTZ-treated groups. However, these effects were not reversed by naloxone, suggesting that the observed changes cannot be explained solely by μ-opioid receptor activation. Furthermore, BCM7 reduced the absolute beta/theta ratio in groups not treated with PTZ. Due to mortality-related data loss in PTZ-treated animals, VEP analyses were performed only among groups that did not receive PTZ. The findings indicated no significant differences in the latencies of the E1, E2, E3, and E4 components, whereas BCM7 significantly prolonged the latency of the E5 component.Taken together, the behavioral, electrocorticographic, and VEP findings suggest that BCM7 modulates seizure progression and cortical network activity rather than seizure initiation in the acute PTZ model. Moreover, the inability of naloxone to reverse a substantial proportion of BCM7-induced effects indicates that these effects may not be mediated exclusively through μ-opioid receptors. Considering previous reports demonstrating that BCM7 may exhibit antagonistic activity at 5-HT₂A receptors, serotonergic mechanisms may also contribute to the observed effects. In conclusion, the present study provides evidence that BCM7 may exert modulatory effects on seizure activity, cortical network organization, and visual information processing in an acute PTZ-induced epilepsy model. The findings further suggest that BCM7 may influence the progression of epileptiform activity and that these effects cannot be explained solely by μ-opioid receptor-mediated mechanisms.