İkinci dili Türkçe olan öğrencilerin İngilizce öğrenme deneyimlerine ilişkin öğretmen değerlendirmeleri
Educational administration teachers' perspecti̇ves on the Engli̇sh learni̇ng experi̇ences of students whose second language is Turki̇sh
  1. Tez No: 1020550
  2. Yazar: ZEKİYE SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN BELTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, anadili Kürtçe ve Arapça olan, ikinci dili Türkçe olan öğrencilerin İngilizce öğrenme deneyimlerini öğretmen görüşleri doğrultusunda incelemektir. Çalışma, anadili ile eğitim dili aynı olan ve olmayan öğrenciler arasında okula uyum, devam, akademik başarı ve dil becerileri açısından fark olup olmadığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yürütülmüş; iki bölümden oluşan veri toplama araçları kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının birinci bölümünde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular, ikinci bölümünde ise ikinci dil ve yabancı dil öğrenme deneyimlerini inceleyen 10 açık uçlu soru yer almıştır. Çalışma grubu; ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemleri doğrultusunda belirlenen, farklı eğitim kademelerinde görev yapan 20 öğretmenden oluşmaktadır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve temalar altında değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, anadili eğitim dili ile aynı olmayan öğrencilerin okula uyum, devam ve akademik başarı açısından belirgin dezavantajlar yaşadığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin özellikle okuma, yazma ve konuşma becerilerinde zorlandıkları; konuşma becerisinin en fazla etkilenen alan olduğu belirlenmiştir. İkinci dil üzerinden İngilizce öğrenmenin başlangıçta kafa karıştırıcı olduğu, öğrenme sürecini yavaşlattığı ve kaygı düzeyini artırdığı ifade edilmiştir. Olumsuz ikinci dil öğrenme deneyimlerinin, öğrencilerin motivasyon ve özgüvenlerini düşürerek sonraki dil öğrenme süreçlerini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğu, yabancı dil öğreniminde anadil temelli bir yaklaşımın daha etkili olduğunu belirtmiş; öğrencilerin yabancı dil öğrenmeye yönelik istek ve çabalarının ise genellikle düşük ya da bireysel farklılıklar gösterdiği ifade edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ikinci dil üzerinden yabancı dil öğrenme sürecinin yalnızca bilişsel değil, aynı zamanda duyuşsal boyutlarıyla ele alınması gerektiğini ortaya koymakta; çokdilli eğitim ortamlarında daha kapsayıcı ve destekleyici yabancı dil öğretim yaklaşımlarının geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, çokdilli eğitim ortamlarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin, öğrencilerin yaşayabileceği dilsel kafa karışıklığı ve yabancı dil kaygısı gibi duyuşsal bariyerleri yönetebilmeleri amacıyla hizmet içi eğitimlerle çokdilli pedagoji ve kapsayıcı yabancı dil öğretim yöntemleri konusunda desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the English language learning experiences of students whose mother tongue is Kurdish or Arabic and whose second language is Turkish, based on teachers' perspectives. The study aims to reveal whether there are differences between students whose mother tongue is the same as the language of instruction and those whose mother tongue is different, in terms of school adaptation, attendance, academic achievement, and language skills. The research was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods, and a two-part data collection tool was used. The first part of the data collection tool included questions aimed at identifying the demographic characteristics of the participants, while the second part consisted of ten open-ended questions examining experiences related to second language and foreign language learning. The study group consisted of 20 teachers working at different educational levels, selected through criterion sampling and maximum variation sampling. The data obtained were analyzed using content analysis and evaluated under relevant themes. The findings revealed that students whose mother tongue differs from the language of instruction experience significant disadvantages in terms of school adaptation, attendance, and academic achievement. It was determined that students particularly struggle with reading, writing, and speaking skills, with speaking being the most affected skill. Learning English through a second language was reported to be confusing at the initial stages, slowing down the learning process and increasing anxiety levels. It was also concluded that negative second language learning experiences reduce students' motivation and self-confidence, thereby negatively affecting subsequent language learning processes. The majority of the participants stated that a mother tongue–based approach is more effective in foreign language learning, and that students' willingness and effort toward foreign language learning are generally low or vary depending on individual differences. In conclusion, this study demonstrates that learning a foreign language through a second language should be addressed not only from a cognitive perspective but also by considering affective dimensions, and highlights the need for more inclusive and supportive foreign language teaching approaches in multilingual educational contexts. In this context, it is recommended that English teachers working in multilingual educational settings be supported through in-service training on multilingual pedagogy and inclusive foreign language teaching methods, in order to help them manage affective barriers such as linguistic confusion and foreign language anxiety that students may experience.