Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulmuş epilepsi modelinde alfa adrenerjik ve adenozin reseptörlerin epilepsi mekanizmaları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of alpha adrenergic and adenosine receptors on epilepsy mechanisms in pentylentetrazole-induced kindling model of epilepsy in rats
  1. Tez No: 577122
  2. Yazar: ARZUHAN ÇETİNDAĞ ÇİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Epilepsi oluşum mekanizması hala tam olarak aydınlatılmış değildir. Alfa-2 adrenerjik ve adenozin reseptörlerin epilepsi fizyopatolojisindeki rolü ile ilgili yeterli çalışma bulunamamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada amacımız alfa-2 adrenerjik ve adenozin A1 reseptörlerin epilepsi üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada erişkin erkek 48 adet Wistar Albino sıçan (220-260 g ağırlığında) kullanıldı. Epilepsi oluşturmak için sıçanlara pentilentetrazol (PTZ, 35 mg/kg) i.p. olarak enjekte edildi ve nöbet evreleri Racine skalasına göre belirlendi. Nöbet indüklenmesi yapılan sıçanların elektrokortikografi (ECoG) kayıtları elde edildikten sonra hayvanlar dekapitasyon ile sakrifiye edildi. Sağ beyin dokularından GABA düzeyi Elisa kit ile c-fos pozitif nöron sayısı immünohistokimyasal yöntemle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The mechanism of the epilepsy still has not been completely defined. Sufficient number of works about the role of alpha-2 adrenergic and adenosine on epileptic physiopathology could not have been found. Therefore our aim in this work is researching the effects of alpha-2 adrenergic and A1 receptors on epilepsy. Material and Method: 48 adult Wistar Albino rats (approximately 220-260 grams) were used in this study. In order to induce epilepsy, the rats were injected with pentylentetrazole (35 mg/kg of PTZ) and the phases of epilepsy were determined according to the Racine scale. After electrocorticography (ECoG) records of the rats which are inducted with the seizure have been obtained, the animals were sacrificed with decapitation (cervical dislocation). The GABA levels of the obtained brain tissues were determined with the Elisa kit by using the method of immunohistochemical c-fos expression.