İsmail Gaspıralı'nın“dilde, fikirde, işte birlik”anlayışını entegrasyon teorileri bağlamında yeniden okumak
Re-reading İsmail Gasprinsky's understanding of“unity in language, thought, and action”in the context of integration theories
- Tez No: 1020554
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tezde İsmail Gaspıralı'nın birlik düşüncesi Uluslararası İlişkiler (Uİ) disiplinindeki entegrasyon teorileri bağlamında analiz edilmektedir. Gaspıralı ve formüle ettiği“dilde, fikirde, işte birlik”anlayışı Türk dünyasında birlik düşüncesinin en önemli referanslarından biri olmasına rağmen, Uİ literatüründe doğrudan ve özel olarak Gaspıralı'yı ele alan bir çalışma yapılmamış; onun düşünceleri genelde milliyetçilik, edebiyat ve eğitim perspektifinden tarihsel olarak inceleme konusu olmuştur. Bu kapsamda tezde Gaspıralı'nın hayatı ve düşünceleri biyo-histografik yöntemle incelenmiş; onun birlik anlayışı entegrasyon teorileri perspektifinden yeniden değerlendirilmiştir. Çalışmada Gaspıralı'nın eğitim ve basın faaliyetleri, ortak dil, ortak bilinç ve toplumsal iletişim araçlarıyla geliştirdiği birlik anlayışının entegrasyon süreçleri açısından taşıdığı önem ortaya konulmaktadır. Ayrıca entegrasyon literatüründe görece ihmal edilen kültürel unsurlar, Şaban H. Çalış tarafından geliştirilen“Kültürel İşlevselcilik”yaklaşımı çerçevesinde ele alınmış ve Gaspıralı'nın birlik düşüncesi bu perspektiften teorize edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, Gaspıralı'nın Uİ'de entegrasyon tartışmaları kapsamında yeniden okunabileceğini savunmakta ve eğitim, basın, dil ve kültür temelli bir birlik ve bütünleşme anlayışı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Ismail Gasprinsky's conception of unity within the context of integration theories in the discipline of International Relations (IR). Although Gasprinsky and his formulation of the principle“unity in language, thought, and action”constitute one of the most significant references for the idea of unity in the Turkic world, no study in the International Relations literature has examined Gasprinsky specifically. Instead, his ideas have generally been explored from historical perspectives focusing on nationalism, literature, and education. Accordingly, this thesis examines Gasprinsky's life and ideas through the bio-historiographical method and re-evaluates his conception of unity from the perspective of integration theories. The study demonstrates the significance of Gasprinsky's conception of unity for processes of integration, as it was developed through education and press activities together with the promotion of a common language, shared consciousness, and means of social communication. Furthermore, the cultural dimensions that have been relatively neglected in the integration literature are examined within the framework of the Cultural Functionalism approach developed by Şaban H. Çalış, and Gasprinsky's conception of unity is theorised from this perspective. In conclusion, the thesis argues that Gasprinsky can be reinterpreted within the framework of integration debates in International Relations by highlighting a conception of unity and integration grounded in education, the press, language, and culture.