Anjiyopoietin benzeri 4 ün mide lezyonlarında tanısal ayrımcılıktaki rolü
The diagnostic discriminative role of angiopoietin-like 4 in gastric lesions
  1. Tez No: 1020582
  2. Yazar: AYŞE HEDİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mide kanseri, yüksek mortalite oranıyla seyreden önemli bir halk sağlığı sorunudur. Gastrik karsinogenez genellikle atrofik gastrit, intestinal metaplazi ve displazi gibi ardışık prekanseröz aşamalardan geçerek adenokarsinoma ilerleyen (Correa kaskadı) bir süreçtir. Bu süreçte invaziv olmayan biyobelirteçlerin saptanması kritik öneme sahiptir. Tümör progresyonu, hipoksi, anjiyogenez ve inflamasyonda rol oynayan Angiopoietin Benzeri 4 (ANGPTL4) proteininin gastrik lezyonların neoplastik dönüşümündeki prediktif değeri literatürde klinik düzeyde araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, serum ANGPTL4 düzeylerinin mide mukozasındaki histopatolojik progresyon, lezyon şiddeti ve malign transformasyon ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde tek merkezli ve prospektif olarak tasarlanan vaka-kontrol çalışmasına; histopatolojik olarak atrofik gastrit, intestinal metaplazi, displazi ve mide malign neoplazmı tanısı almış 18 yaş üzeri ardışık 136 gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Serum ANGPTL4 düzeyleri, sandviç ELISA yöntemi kullanılarak ng/mL birimi üzerinden ölçülmüştür. Veriler korelasyon, çok değişkenli regresyon, LASSO ve ROC analizleri ile incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların %25,7'si (n=35) atrofik gastrit, %30,1'i (n=41) intestinal metaplazi, %22,1'i (n=30) displazi ve %22,1'i (n=30) malignite grubundadır. Serum ANGPTL4 düzeylerinin, histopatolojik progresyon basamakları boyunca kademeli ve anlamlı bir artış göstererek en yüksek değerine malignite grubunda ulaştığı saptanmıştır (p < 0,05). ANGPTL4 düzeyleri; hemoglobin, hematokrit ve total bilirubin ile negatif, C-reaktif protein (CRP) ile pozitif yönlü anlamlı korelasyon göstermiştir. Çok değişkenli regresyon ve LASSO analizlerinde ANGPTL4, histopatolojik ilerlemeyi ve malignite varlığını öngören bağımsız bir risk faktörü olarak tespit edilmiştir. ROC analizlerinde, ANGPTL4'ün en yüksek ayırt edici gücüne non-malign lezyonlar ile malignite ayrımında ulaştığı belirlenmiştir. Sonuç: Serum ANGPTL4 düzeyleri, mide mukozasındaki histopatolojik progresyon ve özellikle malign transformasyon ile güçlü ilişkilidir. ANGPTL4 düzeyindeki kademeli artış, Correa kaskadını yansıtan biyolojik bir gradyan oluşturmaktadır. Bulgular, serum ANGPTL4 seviyesinin risk sınıflamasında ve malignite potansiyelinin öngörülmesinde yardımcı, invaziv olmayan güçlü bir aday biyobelirteç olarak klinik yönetime katkı sağlayabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastric cancer is a major public health problem characterized by high mortality rates. Gastric carcinogenesis is a multi-step process that typically progresses to adenocarcinoma through successive precancerous stages, including atrophic gastritis, intestinal metaplasia, and dysplasia (Correa's cascade). Identifying non-invasive biomarkers during this process is of critical importance. Angiopoietin Like 4 (ANGPTL4) is a protein involved in the tumor microenvironment, hypoxia, angiogenesis, and inflammation; however, its predictive value in the neoplastic transformation of gastric lesions has not yet been clinically investigated in the literature. This study aimed to evaluate the relationship between serum ANGPTL4 levels and histopathological progression, lesion severity, and malignant transformation in the gastric mucosa. Materials and Methods: This single-center, prospective, case-control study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital. The study included 136 consecutive volunteers aged over 18 years who were histopathologically diagnosed with atrophic gastritis, intestinal metaplasia, dysplasia, or gastric malignant neoplasm. Demographic and laboratory data of the participants were recorded. Serum ANGPTL4 levels were measured in duplicate using the sandwich ELISA method and expressed in ng/mL. Data were analyzed using correlation, multivariable regression, LASSO, and ROC analyses. Results: Of the participants, 25.7% (n=35) were in the atrophic gastritis group, 30.1% (n=41) in the intestinal metaplasia group, 22.1% (n=30) in the dysplasia group, and 22.1% (n=30) in the malignancy group. Serum ANGPTL4 levels showed a gradual and significant increase across the histopathological progression stages, reaching the highest values in the malignancy group (p < 0.05). ANGPTL4 levels demonstrated a significant negative correlation with hemoglobin, hematocrit, and total bilirubin, and a significant positive correlation with C-reactive protein (CRP). In multivariable regression and LASSO analyses, ANGPTL4 was identified as an independent risk factor predicting histopathological progression and the presence of malignancy. ROC analysis revealed that ANGPTL4 achieved its highest discriminatory power in differentiating malignant from non-malignant lesions. Conclusion: Serum ANGPTL4 levels are strongly associated with histopathological progression and particularly malignant transformation in the gastric mucosa. The gradual increase in ANGPTL4 levels forms a biological gradient reflecting Correa's cascade. These findings support that serum ANGPTL4 level, rather than being a standalone diagnostic tool to replace endoscopic and histopathological examinations, could contribute to clinical management as a potent, non-invasive candidate biomarker for risk stratification and predicting malignant potential.