Study the relations between angiopoietin-like protein 4 (ANGPTLl4) and lipoprotein lipase as predictors for ischemic heart disease in patients with T2DM
T2DM'li hastalarda iskemik kalp hastalığının belirleyicileri olarak anjiyopoietin benzeri protein 4 (ANGPTLl4) ve lipoprotein lipaz arasındaki ilişkileri inceleyin
  1. Tez No: 803078
  2. Yazar: HAYDER KHAIRULLAH MARID AL SHUWAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAYMAA Z. NADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Önceki deneyler ve klinik çalıĢmalar, betatrofin ekspresyonu ile kan lipid seviyeleri arasında bir bağlantı olduğunu göstermiĢtir. Ancak betatrofin, anjiyogenin benzeri protein3 (ANGPTL3) ve lipoprotein lipazın korelasyon ve etkileĢim mekanizmasına iliĢkin çalıĢmalar farklılaĢmaya devam etmektedir (LPL). Daha önceki çalıĢmalarda (KKH) koroner kalp hastalığı olan Çinli hastalarda serum ANGPTL4 düzeylerinde bir artıĢ olduğunu keĢfettik. Sonuç olarak, Kazak KKH hastalarının retrospektif bir araĢtırmasını yaptık. Bu çalıĢma, diyabetik hastalarda betatrofin/ANGPTL4/LPL ile Ġskemik kalp hastalıklarının Ģiddeti arasındaki iliĢkiyi araĢtırmak amacıyla yapılmıĢtır. Olgu grubu 60 diyabetik hastadan (30 ĠKH'li ve 30 ĠKH'siz) oluĢuyordu. Kontrol grupları 30 kiĢiden oluĢuyordu. Betatrofin ve LPL'nin serum seviyeleri, bir enzime bağlı immünosorbent tahlili (ELISA) kullanılarak belirlendi ve ANGPTL4'ün serum seviyesi, bir çift antikorlu sandviç ELISA kullanılarak belirlendi. Her grupta trigliserit, toplam kolesterol ve açlık kan Ģekeri düzeylerini belirlemek için otomatik bir biyokimyasal analiz cihazı kullanıldı. Aynı zamanda, her hasta grubundan klinik baĢlangıç verileri dahil edildi. Sonuç olarak Betatrophin, ANGPTL4 ve LPL düzeyleri ĠKH olan diyabetik hastalarda ĠKH olmayan ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti (< 0.05). IHD'li diyabetik hastalarda Gensini skoru ile total kolesterol (TC), trigliseritler (TG), düĢük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C), betatrofin, LPL ve BMI arasında pozitif bir korelasyon vardı (r = 0.201, 0.501, 0.045, 0.562, 0.611 ve 0.431), (P = 0.041,0.008 ,0.038, 0.009,0.002 ve 0.039 sırasıyla). Betatrophin, ANGPTL4 ve LPL seviyeleri, gensini skorunun tüm gruplarında (P< 0,05) istatistiksel olarak anlamlı farklılık vermektedir. Betatrofin/ANGPTL4/LPL parametreleri, Diyabetik hastalarda ĠKH Ģiddeti ile bağlantılıydı
Özet (Çeviri)
Betatrophin production and blood lipid profile have been proven in previous research to have a correlation, both in the laboratory and in clinical settings. Investigations on the connection and contact behavior of lipoprotein lipase, betatrophin, and angiogeninlikeprotein3 (ANGPTL3) continue to vary from one another (LPL). In earlier research, we identified a rise in the levels of serum ANGPTL4 in Chinese patients who suffered from coronary heart disease (CHD). As a consequence of this, we decided to carry out a retrospective investigation on Kazakh CHD patients. The purpose of this research was to evaluate the link between betatrophin, ANGPTL4, and LPL, as well as the intensity of ischemic heart disease in diabetic individuals. The case group included a total of sixty diabetes individuals (30 with IHD and 30 without IHD). There were a total of 30 participants in the control group. The enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to evaluate the serum concentrations of betatrophin, LPL, and ANGPTL4, whereas the double antibody sandwich ELISA was utilized to evaluate the serum concentration of ANGPTL4. An automated biochemical analyzer was used in order to ascertain the levels of triglycerides, total cholesterol, and fasting blood glucose that was present in each of the groups. During this same time span, each patient group's clinical baseline data were included in the analysis. As a direct result of this, diabetic patients who had IHD had significantly more of betatrophin, ANGPTL4, and LPL than diabetic patients who did not have IHD and those who were in the control group (p 0.05). The Gensini rating had a substantial and favorable connection with total cholesterol (TC), triglycerides (TG),and low-density lipoprotein cholesterol (LDL) (LDL-C), betatrophin, LPL, and BMI in diabetic patients with ischemic heart disease (r = 0.201, 0.501, 0.045, 0.562, 0.611, and 0.431 respectively), (P = 0.041, 0.008, 0.038, 0.009, 0.002, and 0.039 respectively). The Betatrophin, ANGPTL4, and LPL levels give statistically significant diffference in all groups of gensini score with (P< 0.05). The betatrophin/ANGPTL4/LPL parameters were linked to the severity of IHD in Diabetic patients.