The Plight of women in patriarchal society and the sense of oneness/wholeness in mother-daughter relationship in Marsha Norman's plays
Marsha Norman'ın oyunlarında anne-kız ilişkisinin sürekliliği ve kalıcılığı
  1. Tez No: 102060
  2. Yazar: GONCA ALTMIŞDÖRT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİDEM USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Ataerkil toplumda, kadınlar sıkıntı çekmektedirler. Doğumlarından itibaren kadınların pek çok alanda ifade özgürlükleri sınırlanmıştır. Ataerkil toplum düzeninde, erkek özgürce hareket eder. Erkekler, toplumun reisi olarak kabul edilir ve daha zayıf grup olan kadınlar üzerinde egemenlik kurarlar. Erkek çocuklar kendilerini babalarıyla özdeşleştirirken, kız çocukları anneleriyle özdeşleşirler. Erkeği bağımsız, kuvvetli ve özgür kabul eden, kadını bağımlı, zayıf ve aciz tanımlayan geleneksel bir ideoloji vardır. Son yıllarda, ataerkil toplumdaki kadının hayatı ve statüsü ile ilgili yeni düşünce biçimi önem kazanmıştır. Anneler eski kuşağı temsil ederken, gençler yeni ve özgür bir kuşağı temsil etmektedir. Değişik çevrelerde yetişen çocuklar oldukça farklılık göstermektedirler. Toplum normları gençleri pek çok bakımdan etkilemektedir. Marsha Norman, oyunlarında anne-kız ilişkisindeki sürekliliği ve kalıcılığı (tekliği ve bütünlüğü) ataerkil toplumun kadın üzerindeki etkileriyle yansıtmıştır. Getting Out adlı oyunda, baş karakter Arlene, hapishaneden çıktıktan sonra, ataerkil toplumun gerçeğiyle yüzyüze gelir. Arlene, bu sefer de ataerkil toplumda hapis hayatı yaşar. Third and Oak adlı oyun, iki kadının şans eseri çamaşırhanede karşılaşması ile başlar ve birbirlerinin hayatla ilgili düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmalarıyla devam eder. Karakter Deedee, baskıcı toplumdaki kadını temsil etmektedir. Traveler in the Dark adlı eserinde Norman, başkahraman olarak dünyaca ünlü bir doktoru seçmiştir. Sam, evliliği ve doktorluğu konusunda endişelidir. Karısı Glory, ailesinin geleceği ile ilgili ümidini asla yitirmez ve bunun için savaşır. iv'night Mother adlı eserde, başkarakter Jessie yaşam boyu tatmin olmamış ve özgüvenini sağlayamamıştır. Böylece oyun anne ile kızı ve kızı ile yaşadığı toplum arasındaki savaşı yansıtmaktadır. Norman, oyunlarında ataerkil bir toplumda, kadının yalnızlığı ve güncel hayatındaki monotonluğu üzerinde durmuştur. Anne-kız ilişkisinde ki psikolojik boşluk beraberinde kendine güveni ve cesareti de yok etmiştir. Her şeye rağmen, kadın toplum karşısında yenik düşermiş gibi görünse de, anne-kız ilişkisinin tekliği ve bütünlüğü kadın kuşaklarını birbirine bağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women are suffering in the patriarchal society. From birth they are restricted in many areas of expression. In patriarchy, man is able to act independently in the world. They are placed as the masters of the environment and they dominate the weaker groups who are women. While the boy identifies himself with his father, the daughter identifies herself with her mother. There is the traditional ideology that states women are dependent, weak and helpless while men are independent, strong and autonomous. In the last decade, the new way of thinking about the lives of women and their status in a patriarchal society have gained an important place. There are different family forms and many of them are restricted by the society they live in. As the mothers are the figures of old generation, the adults represent a new and independent generation. The children who are growing up in the different environment, differ somewhat. The norm of the society affects the adults in a lot of ways. Marsha Norman has pointed to the gap and to the oneness/ wholeness between the mothers and daughters in her plays and the effects of patriarchy over the women. In the play Getting Out the protagonist Arlene, after getting out of the prison, confronts the reality of the patriarchal society. She reenters another prison which is the patriarchal society. In Third and Oak, In Act 1 two women characters meet at the laundramat by chance and they start to exchange their thoughts and ideas about their lives. The character Deedee represents the meek female figure in the oppressive patriarchal society. In this play the fear of loneliness of the women is dramatized. VIIn Traveler in the Dark Norman chooses her protagonist as a world-famous surgeon. Sam is anxious to chuck his marriage and his medical practice. His wife Glory never loses her hope about the future of her family life and she battles for it. Jessie, the main character in the play 'night Mother, is dissatisfied with the sum of her life and her self. So the play reflects the battle between the daughter and her mother and the battle of the daughter against the society she lives in. She feels trapped in the house and in her environment. Norman emphasizes the monotonous way of everyday domestic world and the loneliness of the women characters in the patriarchal world in her plays. Even the psychological gap between mother-daughter relations creates the lack of self- esteem and courage. However, no matter what plight women face, there is still the sense of oneness/wholeness in the mother, daughter bond. Vll