Kuzgun Acar'ın yaşamı ve sanatı
Life and art of Kuzgun Acar
  1. Tez No: 102061
  2. Yazar: GÖZDE ÇOBANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ ÇEKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Güzel Sanatlar, Biography, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Türk heykel sanatının modernist hareketler içinde değişim ve gelişim geçirdiği bir evrede, çalışmalarıyla soyut sanat alanında öncü olabilecek değerde olan heykeltraş Kuzgun Acar'ın Yaşamı ve Sanatı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, sanatçıyı daha iyi tanıtabilmek amacıyla iki bölüme ayrılmıştır. I. Bölüm'de, Kuzgun Acar'ın Yaşamı anlatılmış, II. Bölüm'de, Kuzgun Acar'ın Sanatı ve Yapıtları başlığı altında sanatçının eserleri zaman gözetilerek sıralandırılmış, yapıtlar üzerine açıklamalar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study we aimed to search for the life and art of Kuzgun Acar, who is accepted as a pioneer at avangarde with his works during the transision of Turkish sculpture with modernist movements. Case is separated under two chapters as follows: Chapter I, Life of Kuzgun Acar, Chapter II, Art and outputs of him, classified in chronogical order, with relavant explanations.