Evde bakım hastalarında inkontinansa bağlı dermatit gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of factors affecting the development of incontinence-associated dermatitis in home care patients
- Tez No: 1020613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, evde bakım hastalarında görülen üriner inkontinansa bağlı dermatit gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel araştırma türünde yürütülen bu çalışma, 15.06.2025-30.12.2025 tarihleri arasında Gümüşhacıköy Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Poliklinik Birimi'ne başvuru yapan 150 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri İnkontinansa Bağlı Dermatit ve Şiddeti Aracı Ölçeği, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi Formu, İnkontinans Şiddet İndeksi ve sosyodemografik özelliklerin incelendiği Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Normal dağılım varsayımı, çarpıklık ve basıklık katsayılarının ±2 sınırları içerisinde olması temel alınarak değerlendirilmiştir. Gruplar düzeyinde normallik varsayımı karşılanmadığında, iki grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann–Whitney U testi, üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskall–Wallis H testi uygulanmıştır. İlişki analizlerinde korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamaları 80.4±10.1 ve %65.3'ü kadındır. Katılımcıların inkontinansa bağlı dermatit ve şiddeti indeksi puanları ile başlıca tıbbi tanılar, beslenme şekli, beslenme düzeyi, hasta alt bezi kullanma, hijyen bakım sıklığı değişkenlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0.05). İnkontinans Şiddet İndeksi ile dermatit şiddeti arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (s = 0.421, p <0.001). Ayrıca, Barthel günlük yaşam aktiviteleri indeksi ile dermatit şiddeti arasında negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (s = -0.263, p = 0.001). Sonuç: Bu çalışmada, inkontinansa bağlı dermatit şiddeti ve Barthel günlük yaşam aktiviteleri bağımlılığı arttıkça inkontinansa bağlı dermatit şiddetinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the factors influencing the development of dermatitis due to urinary incontinence in home care patients. Material and Methods: This cross-sectional study was conducted with 150 patients who applied to the Gümüşhacıköy State Hospital Home Health Care Clinic between June 15, 2025 and December 30, 2025. Data were obtained using the Incontinence-Related Dermatitis and Severity Mediator Scale, the Barthel Activities of Daily Living Index Form, the Incontinence Severity Index, and a Personal Information Form examining sociodemographic characteristics. Normality was assessed based on the assumption that the skewness and kurtosis coefficients were within ±2 limits. When the normality assumption was not met at the group level, the Mann-Whitney U test was applied for comparisons between two groups, and the Kruskal-Wallis H test was applied for comparisons of three or more groups. Correlation and regression analyses were applied in relationship analyses. p<0.05 was accepted as the baseline value. Results: The mean age of the participants was 80.4±10.1 and 65.3% were female. Significant differences were found in the participants' incontinence-related dermatitis and severity index scores and in the variables of major medical diagnoses, diet, nutritional level, diaper use, and hygiene care frequency (p<0.05). A positive and moderately significant correlation was found between the Incontinence Severity Index and dermatitis severity (s = 0.421, p <0.001). In addition, a weakly significant negative correlation was found between the Barthel Activities of Daily Living Index and dermatitis severity (s = -0.263, p = 0.001). Conclusion: In this study, it was determined that as the severity of incontinence-related dermatitis and Barthel Activities of Daily Living dependency increased, the severity of incontinence-related dermatitis also increased.