Üniversite öğrencilerinde mutluluk profilleri: Öz-kontrol, gelişmeleri kaçırma korkusu ve dijital yorgunluğun rolü
Happiness profiles among university students: The role of self-control, fear of missing out, and digital fatigue
  1. Tez No: 1020647
  2. Yazar: ADVIJE REDJEPI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeylerine dayalı olarak örtük profillerini belirlemek ve oluşturulan bu profillerin öz-kontrol, gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ile dijital yorgunluk değişkenleri açısından nasıl farklılaştığını incelemektir. Araştırma, farklı fakültelerde öğrenim gören toplam 516 üniversite öğrencisinden oluşan bir çalışma grubu üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Öz-Kontrol Ölçeği, Mutluluk Ölçeği, Sosyal Medyada Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği ve Dijital Yorgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 27.0.1, Mplus 8.5 ve Jamovi 2.6.13.0 istatistik programlarından yararlanılarak betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, örtük profil analizi ve multinomial lojistik regresyon analizleri uygulanmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda üniversite öğrencilerinde öz-kontrol ile mutluluk arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öz-kontrol ile gelişmeleri kaçırma korkusu ve dijital yorgunluk arasında negatif yönde ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Mutluluk ile gelişmeleri kaçırma korkusu ve dijital yorgunluk arasında ise negatif yönlü ilişkiler olduğu görülmüştür. Örtük profil analizi sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeylerine göre farklı profiller altında toplandığı belirlenmiştir. Bu profillerin öz-kontrol, gelişmeleri kaçırma korkusu ve dijital yorgunluk değişkenleri açısından anlamlı biçimde farklılaştığı görülmüştür. Özellikle yüksek mutluluk profiline sahip öğrencilerin daha yüksek öz-kontrol düzeylerine, daha düşük gelişmeleri kaçırma korkusu ve dijital yorgunluk düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeylerini anlamada öz-kontrolün ve dijital yorgunluğun getirdiği risk faktörlerinin önemli bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, üniversite öğrencilerine yönelik psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine ilişkin öneriler sunulmuş ve ileride yapılacak araştırmalar için çeşitli çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the latent profiles of university students based on their happiness levels and to examine how these profiles differ in terms of self-control, fear of missing out (FOMO), and digital fatigue variables. The research was conducted on a study group consisting of a total of 516 university students studying in different faculties. A quantitative research method was adopted, and the Personal Information Form, Self-Control Scale, Happiness Scale, Fear of Missing Out Scale on Social Media, and Digital Fatigue Scale were used in the data collection process. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, latent profile analysis, and multinomial logistic regression analyses were applied using IBM SPSS Statistics 27.0.1, Mplus 8.5, and Jamovi 2.6.13.0 statistical programs in the analysis of the obtained data. The correlation analyses revealed a positive and significant relationship between self-control and happiness among university students. Furthermore, negative and significant correlations were found between self-control, fear of missing out, and digital fatigue. Negative correlations were also observed between happiness and fear of missing out and digital fatigue. According to the latent profile analysis results, university students were grouped under different profiles based on their happiness levels. These profiles were found to differ significantly in terms of self-control, fear of missing out, and digital fatigue variables. Specifically, students with high happiness profiles were found to have higher levels of self-control and lower levels of fear of missing out and digital fatigue. The results of the study reveal that self-control and the risk factors associated with digital fatigue play an important role in understanding the happiness levels of university students. Based on these findings, suggestions regarding psychological counseling and guidance services for university students are presented, and various inferences are made for future research.