Genç yetişkinlerde benliğin farklılaşması, kişilerarası duygu düzenleme ve ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-differentiation, interpersonal emotion regulation and relational aggression in young adults
  1. Tez No: 1020770
  2. Yazar: SEDANUR SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÖZTEKE KOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, genç yetişkin bireylerde benliğin farklılaşması, kişilerarası duygu düzenleme ve ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken G*Power güç analizi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre çalışma grubunu 399 genç yetişkin oluşturmuştur. Katılımcıların %54,1'i kadın, %45,9'u erkektir. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Benliğin Farklılaşması Envanteri-Kısa Formu (BFE-KF), Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (IERQ) ve Arkadaşlık İlişkilerinde İlişkisel Saldırganlık Ölçeği (ARİLSÖ) kullanılmıştır. Genç yetişkinlerin benliğin farklılaşması, kişilerarası duygu düzenleme ve ilişkisel saldırganlık puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Benliğin farklılaşmasının ilişkisel saldırganlık üzerindeki etkisinde kişilerarası duygu düzenlemenin aracı rolünün tespiti amacıyla da aracılık analizi yapılmıştır. Aracılık analizi sürecinde SPSS PROCESS (Model 4) makrosu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, benliğin farklılaşması ile kişilerarası duygu düzenlemenin alt boyutlarından; bakış açısı edinme arasında negatif yönlü zayıf, yatıştırma arasında negatif yönlü orta düzeyde ve sosyal modelleme arasında negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Olumlu etkilenmeyi artırma boyutu ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, benliğin farklılaşmasının ilişkisel saldırganlık arasında negatif yönlü orta düzey bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kişilerarası duygu düzenlemenin alt boyutlarından; yatıştırma, sosyal modelleme ve bakış açısı edinme ile ilişkisel saldırganlık arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde ilişkiler bulunurken olumlu etkilenmeyi artırma boyutu ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca benliğin farklılaşması ile ilişkisel saldırganlık arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenlemenin kısmi aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında araştırma sonuçları tartışılmış ve uygulayıcılar ile araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between self-differentiation, interpersonal emotion regulation, and relational aggression in young adults. A correlational survey model based on quantitative research methods was used. G*Power analysis was applied to determine the study group. According to the analysis results, the study group consisted of 399 young adults. 54.1% of the participants were female and 45.9% were male. Data were collected using a Personal Information Form, the Self-Differentiation Inventory-Short Form (SDI-SF), the Interpersonal Emotion Regulation Scale (IERQ), and the Relational Aggression in Friendship Relationships Scale (RIAS). Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between self-differentiation, interpersonal emotion regulation, and relational aggression scores in young adults. Mediation analysis was also conducted to determine the mediating role of interpersonal emotion regulation in the effect of self-differentiation on relational aggression. The SPSS PROCESS (Model 4) macro was used in the mediation analysis process. According to the findings of the study, a weak negative correlation was found between self-differentiation and perspective-taking, a moderate negative correlation with appeasement, and a weak negative correlation with social modeling, all sub-dimensions of interpersonal emotion regulation. No significant correlation was found with the dimension of increasing positive influence. However, a moderate negative correlation was determined between self-differentiation and relational aggression. While weak positive correlations were found between appeasement, social modeling, and perspective-taking, and relational aggression, no significant correlation was found with the dimension of increasing positive influence. Furthermore, it was determined that interpersonal emotion regulation plays a partial mediating role in the relationship between self-differentiation and relational aggression. In light of the information obtained, the research results were discussed, and recommendations were made for practitioners and researchers.