Talat Koçyiğit'in hayatı, Kur'ân-ı Kerîm meali ve tefsiri isimli eserinde ahkâm ayetlerinden zina ayetlerine yaklaşımı
Life of Talat Koçyiğit, his approach to adultery in his work Quran translation-interpretation
  1. Tez No: 637161
  2. Yazar: YAŞAR AKYAY
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yüce Allah insanı yaratıp onu imtihana tabi tutmak için dünyaya göndermiş; insana sorumluluğunu öğretmek için kutsal kitaplar ve kitaplardaki hayat modelini uygulamalı olarak göstermek için de peygamberler göndermiştir. Peygamberler ise hem Allah'ın mesajlarını insanlara duyurarak tebliğ etmişler, hem bu mesajları insanlara açıklayarak tebyin görevini yerine getirmişler, hem de ilahi mesajların uygulamasını göstererek temsil görevini yerine getirmişlerdir. Peygamberimiz de aynı şekilde hayatı boyunca Allah'ın (c.c) emir ve yasaklarını insanlara tebliğ ve tebyin etmiş ve insanlığa rol model olmaya çalışmıştır. Peygamber efendimiz hayatta iken ashaptan gelen sorulara cevap verip gerekli açıklamaları yapıyordu; vefatından sonra gelen sorulara ise sahabe ve tabiinden o konuda yetkin olanlar cevap verip açıklamaya çalıştılar. Tabiun döneminde tefsirle ilgili rivayetler, hadisler tedvin edilirken onların içinde ayrı bir bölümde yer alıyordu. Tabiinden sonra tefsirle ilgili rivayetler müstakil eserlerde yer almaya başladı ve gelişerek devam etti. Bu çalışmamızda tefsir ekolleri, Ahkâm ayetleri ve Ahkâm tefsirleri, Ankara Üniversitesi Hadis Anabilim Dalında görev yapan Prof. Dr. Talat Koçyiğit'in: Hayatı, tahsili, hocaları, çalıştığı yerler, eserleri ile eserlerindeki zina ilgili kavramlar ve tefsirindeki ahkâm ayetlerinden: zina, zina iftirası (Kazf) ve lanetleşme (lian) ile ilgili ayetlere yaklaşımı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty created man and sent him to the world to test him; He sent prophets to teach man his responsibility, to demonstrate the life model in scriptures and books in practice. The prophets transmitted the messages of Allah to people, they also fulfilled the duty of“tebyin”by explaining these messages to people, and by performing the practise of divine messages, they performed their representation duty. Our Prophet also communicated and explained the orders and prohibitions of Allah (c.c) to his people throughout his life and tried to be a role model for humanity. While our Prophet was alive, he answered the questions coming from the Companions and made the necessary explanations; after his death those who had knowledge about the subject tried to explain the questions. The Period of Tabi'in the tales and hadiths about interpretation were taught, they were included in a separate section. After the Tabi'in narrations related to interpretation started to take place in detached works and continued to develop. In this study, interpretation ecoles, Ahkâm verses and Ahkâm interpretation, the life, education, teachers, places of work, works, concepts about adultery and the approach to verses related to adultery, adultery slander (Kazf) and lian of Prof. Talat Koçyiğit: who worked in Ankara University Hadith Department will be evaluated.