Üst GİS kanamada transfüzyon ve mortalite tahmininde makine öğreniminin geleneksel skorlamalarla karşılaştırılması
Comparison of machine learning with traditional scoring systems in predicting transfusion and mortality in upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 1021012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Emergency Medicine, Gastroenterology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamasında kullanılan endoskopi öncesi risk skorları, sınırlı sayıda değişkene ve sabit ağırlıklara dayandığından ayırt edicilikleri kısıtlıdır. Bu çalışmada, makine öğrenimi (ML) modellerinin klinik açıdan anlamlı bir kompozit sonlanımın öngörülmesinde ve yüksek duyarlılık gerektiren güvenli taburculuk kararının desteklenmesinde geleneksel endoskopi öncesi skorlara üstünlük sağlayıp sağlamadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif bu prognostik model geliştirme çalışmasında, üçüncü basamak bir acil servise üst GİS kanaması ile başvuran (2021–2025) 756 erişkin hasta analiz edildi. Kompozit sonlanım; 30 günlük mortalite, endoskopik hemostatik müdahale veya eritrosit transfüzyonu olarak tanımlandı. Endoskopi öncesi 66 öngörücü değişken kullanılarak altı algoritma (düzenlileştirilmiş lojistik regresyon, SVM, random forest, XGBoost, LightGBM, CatBoost) ve bir hemoglobin–hematokrit taban modeli eğitildi. Performans, sızıntısız iç içe çapraz doğrulama (10 katlı × 5 tekrarlı), Optuna tabanlı hiperparametre optimizasyonu ve sentetik örnekleme yerine sınıf ağırlıklandırması ile değerlendirildi. Modeller Glasgow-Blatchford (GBS), endoskopi öncesi Rockall ve AIMS65 skorlarıyla AUROC, DeLong testi, NRI, IDI ve yüksek duyarlılık eşiklerinde eşleştirilmiş özgüllük (McNemar) üzerinden karşılaştırıldı; yorumlanabilirlik için SHAP kullanıldı. Bulgular: Kompozit sonlanım 544 hastada (%72,0) gelişti. En yüksek ayırt edicilik CatBoost modelinde elde edildi (AUROC 0,90; %95 GA 0,874–0,921) ve GBS(0,807), Rockall (0,686) ile AIMS65 (0,680) skorlarını geride bıraktı(CatBoost–GBS: ΔAUROC +0,092, p=3,4×10⁻¹²; NRI 0,622; IDI 0,160). Sn≥0,99 çalışma noktasında CatBoost, GBS'ye kıyasla daha yüksek özgüllük gösterdi (0,231 ve 0,165; McNemar p=0,020) ve daha fazla hastayı düşük riskli olarak sınıfladı(%7,1 ve %5,3). Ayırt edicilik başlıca transfüzyon bileşeni tarafından yönlendirilmiş (AUROC 0,897); mortalite için orta düzeyde (0,674), endoskopik hemostaz için ise sınırlı (0,483) kalmıştır. En etkili öngörücüler hemoglobin, hematokrit, üre/hemoglobin oranı ve albümin olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Pre-endoscopic risk scores for upper gastrointestinal bleeding (UGIB) rely on few variables and fixed weights, limiting their discrimination. We aimed to determine whether machine learning (ML) models outperform conventional pre-endoscopic scores in predicting a clinically meaningful composite outcome and in supporting high-sensitivity safe-discharge decisions. Methods: In this single-center, retrospective prognostic modeling study, 756 adults presenting with UGIB to a tertiary emergency department (2021–2025) were analyzed. The primary composite outcome was 30-day mortality, endoscopic hemostatic intervention, or red blood cell transfusion. Sixty-six pre-endoscopic predictors were used to train six algorithms (regularized logistic regression, SVM, random forest, XGBoost, LightGBM, CatBoost) and a hemoglobin–hematocrit baseline model. Performance was estimated with leak-free nested cross-validation (10-fold × 5-repeat), Optuna-based hyperparameter optimization, and class weighting without synthetic resampling. Models were compared with the Glasgow-Blatchford (GBS), pre-endoscopic Rockall, and AIMS65 scores using AUROC, DeLong testing, NRI, IDI, and paired specificity (McNemar) at high-sensitivity thresholds; SHAP was used for interpretability. Results: The composite outcome occurred in 544 patients (72.0%). CatBoost achieved the highest discrimination (AUROC 0.90, 95% CI 0.874–0.921), exceeding GBS (0.807), Rockall (0.686), and AIMS65 (0.680) (CatBoost vs GBS: ΔAUROC +0,092, p=3.4×10⁻¹²; NRI 0.622; IDI 0.160). At a sensitivity ≥0.99 operating point, CatBoost yielded higher specificity than GBS (0.231 vs 0.165; McNemar p=0.020) and classified more patients as low-risk (7.1% vs 5.3%). Discrimination was driven mainly by the transfusion component (AUROC 0.897), with modest performance for mortality (0.674) and limited performance for endoscopic hemostasis (0.483). Hemoglobin, hematocrit, urea/hemoglobin ratio, and albumin were the most influential predictors. Conclusion: ML models, particularly CatBoost, provide higher discrimination than conventional pre-endoscopic scores for the composite outcome, largely through more effective use of anemia indicators. External, multicenter, and prospective validation is required before clinical adoption.