2024 sosyal bilgiler öğretim programının öğretmen ve akademisyen görüşlerine göre incelenmesi
2024 social studies curriculum according to the views of teachers and academicians
  1. Tez No: 1021097
  2. Yazar: MÜNEVVER BAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenleri ve akademisyenlerinin 2024 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'na ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma modeli ve durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 25 sosyal bilgiler öğretmeni ve 12 akademisyen oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmen görüşlerine göre 2024 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda öğrenme çıktılarının sadeleştirilmesi, içerik ile öğrenme çıktıları arasındaki uyumun güçlendirilmesi, uygulama koşullarının iyileştirilmesi ve ölçme-değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Akademisyenler ise programın beceri ve değerler boyutlarının daha sistematik bir yapıda ele alınması gerektiğini vurgulamış ve program geliştirme süreçlerinin daha planlı, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla yürütülmesinin önemine dikkat çekmiştir. Ayrıca hem öğretmenler hem de akademisyenler programın kuramsal altyapısını ve beceri temelli yaklaşımını güncel ve işlevsel olarak değerlendirmiştir. Bulgular, süreç odaklı ölçme ve değerlendirme uygulamalarının sürdürülebilirliği açısından öğretmenlere yönelik destek mekanizmalarının güçlendirilmesi ve öğretim materyallerinin çeşitlendirilmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, programın uygulanabilirliğini artırmaya yönelik düzenlemelerin yapılması ve program geliştirme süreçlerinin daha etkili bir şekilde yürütülmesinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of social studies teachers and academics regarding the 2024 Social Studies Curriculum. The study was designed using a qualitative research model and a case study design. The study group consisted of 25 social studies teachers and 12 academics selected through criterion sampling. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed via content analysis. According to the teachers' views, the findings revealed a need to simplify learning outcomes, strengthen the alignment between content and learning outcomes, improve implementation conditions, and enhance assessment and evaluation processes within the 2024 Social Studies Curriculum. Academics emphasized the need to address the curriculum's skills and values dimensions within a more systematic structure and highlighted the importance of conducting curriculum development processes in a more planned, transparent, and participatory manner. Furthermore, both teachers and academics evaluated the curriculum's theoretical framework and skills-based approach as current and functional. The findings indicate the importance of strengthening support mechanisms for teachers and diversifying instructional materials to ensure the sustainability of process-oriented assessment and evaluation practices. Accordingly, it is recommended that adjustments be made to enhance the curriculum's feasibility and that curriculum development processes be supported to ensure they are conducted more effectively.