Ceza muhakemesi hukukunda isnadı öğrenme hakkı
The right to be informed of the accusation in criminal procedure law
  1. Tez No: 1021151
  2. Yazar: HİLAL KUTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İsnadı öğrenme hakkı, şüpheli veya sanığın neden bu sıfatı haiz olduğunu öğrenmesine hizmet eder. Bu bakımdan hakkın şüphelinin özgürlüğünden yoksun bırakılma sebeplerinin öğrenmesi suretiyle bu duruma itiraz edebilmesinin sağlanması ve şüpheli veya sanığın kendisine yöneltilen suçlamaları öğrenerek savunmasını hazırlamasının sağlanması olmak üzere iki ayrı görünüş biçimi ve işlevi bulunmaktadır. İsnadı öğrenme hakkının kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını ilgilendiren boyutu Anaysa m.19/4'te açıkça düzenlenmekteyken adil yargılanma hakkını ilgilendiren boyutu Anayasa'da açıkça öngörülmemiştir. Bununla birlikte Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde ve 5. maddesinin ikinci fıkrasında hakkın her iki görünüş biçimi de açıkça düzenlenmektedir. Dolayısıyla Anayasa m.90/5 gereğince isnadı öğrenme hakkı Türk Hukuku bakımından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarıyla denetlenmektedir. Bu doğrultuda, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun birçok hükmünde bu hakkın yansımaları görülmektedir. Bu tez kapsamında öncelikle, isnadı öğrenme hakkının Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerdeki düzenlenişi incelenerek hakka ilişkin genel bir çerçeve çizilecektir. Ardından hakkın ve unsurlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında ele alınış biçimi anlatılacaktır. Son olarak 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda isnadı öğrenme hakkına ilişkin hükümler ayrıntılı biçimde ele alınacak ve söz konusu hükümlerle hakkın gerektirdiği güvencelerin sağlanıp sağlanmadığı tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
The right to be informed of the accusation serves to ensure that the suspect or the accused understands the grounds upon which they hold such status. In this regard, the right possesses two distinct manifestations and functions. The first function is to enable the suspect to ascertain the reasons for their deprivation of liberty, thereby allowing them to challenge this situation. This function pertains to the right to liberty and security of person. The second function is to ensure that the suspect or the accused is informed of the charges directed against them to facilitate the preparation of their defence, which is related to the right to a fair trial. While the dimension of the right to be informed of the accusation concerning the right to liberty and security is explicitly regulated under Article 19(4) of the Constitution, the dimension concerning the right to a fair trial is not explicitly provided for in the Constitution. Nevertheless, both functions of the right are clearly articulated in Article 5(2) and Article 6(3)(a) of the European Convention on Human Rights. Consequently, pursuant to Article 90(5) of the Constitution, the right to be informed of the accusation is monitored within Turkish Law through the jurisprudence of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court. In this direction, reflections of this right are observed in various provisions of the Criminal Procedure Code Number 5271. Within the scope of this thesis, a general framework will be established by examining the regulation of the right in the Constitution and the international conventions to which Türkiye is a party. Subsequently, the manner in which the right and its constituent elements are addressed in the judgments of the European Court of Human Rights will be explained. Finally, the provisions in the Criminal Procedure Code Number 5271 regarding the right to be informed of the accusation will be discussed in detail, and it will be determined whether the aforementioned provisions provide the safeguards necessitated by the right.