Üniversite öğrencilerinin sokak lezzetlerini tüketim durumları üzerine bir çalışma
A study on the consumption status of street foods by university students
  1. Tez No: 1021195
  2. Yazar: SENA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Yeme-içme ihtiyacı eski çağlardan itibaren insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Öğrencilerin yurt veya öğrenci evlerinde kalmaları ve lisansüstü öğrencilerinin farklı şehirlere günübirlik eğitim görme amacıyla seyahat edebilmeleri, sokak lezzetlerine olan ilgiyi artıran unsurlar arasında değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, sokak lezzetleri tüketimine eğilimli olan üniversite öğrencilerinin, sokak lezzetleri seçiminde etkili olan faktörleri, bu ürünlere yönelik ilgi ve tutumları ile tüketim sıklıklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilere uygulanan anket Google form üzerinden hazırlanmış ve Kasım 2024- Mart 2025 ayları arasında öğrencilere ulaştırılması sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem t-test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde One-Way ANOVA analizi uygulanmıştır. Sokak lezzetleri tüketim sıklığı Cronbac's Alpha değeri 0,958 olarak hesaplanmıştır. Yaş değişkeni tek yönlü Anova analizinde 18-23 yaş bireylerin tüketim sıklığı istatistiksel puanı 24-29 yaş bireylerin sokak lezzetleri tüketim sıklığı puanı ortalamasından anlamlı bir şekilde farklı olduğu tespit edilmiştir (p<0.05). Analizlerin sonucunda her gün tüketilen sokak lezzetleri; %11,10 turşu, %7,60 dondurma, %4,30 döner, tüketilirken günaşırı tüketilen sokak lezzetlerinde; %18,1 turşu, %12,1 sandviç, %11,8 tost, %11,4 tavuk döner %19,60 dondurma yer almaktadır. Haftada bir tüketilen sokak lezzetleri %41,4 gevrek, %34,8 tost, %31,5 tavuk döner, Yılda bir tüketilen sokak lezzetleri; %54,7 kumpir, %35,3 kumru, %33,8 çibörek, %34,1 %30,6 pamuk şekerdir. Hiç tüketmem; %73,5 şırdan, %72,9 mumbar, %71,9 buzlu badem, %41,9 çibörek, %54,0 arnavut ciğeri, %39,0 sarıyer böreği, olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for food and drink has been one of humanity's most basic needs since ancient times. The fact that students live in dormitories or student housing, and that graduate students may travel to different cities for day-long educational purposes, are considered among the factors that have increased interest in street food. Therefore, this study aims to identify the factors influencing university students' selection of street food, as well as their interest in, attitudes toward, and frequency of consumption of these foods. The survey administered to students was prepared using Google Forms and distributed to students between November 2024 and March 2025. The data obtained were analyzed using SPSS version 27. An independent samples t-test was applied to variables with two groups, and a one-way ANOVA was applied to variables with three or more groups. Cronbach's alpha for street food consumption frequency was calculated as 0.958. In the one-way ANOVA analysis of the age variable, it was determined that the statistical score for consumption frequency among individuals aged 18–23 differed significantly from the average score for street food consumption frequency among individuals aged 24–29 (p <0.05). According to the analysis, street foods consumed daily include 11.10% pickles, 7.60% ice cream, and 4.30% döner; while street foods consumed every other day include 18.1% pickles, 12.1% sandwiches, 11.8% toast, 11.4% chicken döner, and 19.60% ice cream. Street foods consumed once a week include: 41.4% gevrek, 34.8% toast, and 31.5% chicken döner. Street foods consumed once a year include: 54.7% kumpir, 35.3% kumru, 33.8% çibörek, 34.1%, and 30.6% cotton candy. It was determined that the following are never consumed: 73.5% tripe, 72.9% mumbar, 71.9% iced almonds, 41.9% çibörek, 54.0% Albanian-style liver, and 39.0% Sarıyer börek.