Küçük t travma ve kronik ağrı arasındaki ilişkide ağrı felaketleştirme ve duygu düzenleme becerilerinin rolü
The role of pain catastrophizing and emotion regulation skills in the relationship between small-t trauma and chronic pain
  1. Tez No: 1021227
  2. Yazar: MERVE DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAPMAZ YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada küçük t travma yaşantıları ile kronik ağrı sonuçları arasındaki ilişkide ağrı felaketleştirmenin aracı, duygu düzenleme becerilerinin ise düzenleyici rolü incelenmiştir. Araştırma örneklemini 18-65 yaş aralığında yer alan 180 katılımcı oluşturmuştur (107 kadın, 73 erkek). Araştırma verileri İzmir Şehir Hastanesi Algoloji polikliniğine başvuran ve herhangi bir kategoride kronik ağrı tanısı alan katılımcılardan öz bildirime dayalı olarak yüz yüze toplanmıştır. Katılımcılardan Küçük t Travma Yaşantılarını Belirleme Ölçeği, Ağrıya Bağlı Öz Derecelendirilmiş Fonksiyon Kaybı Ölçeği, McGill Kısa Ağrı Envanteri, Ağrı Felaketleştirme Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve SCL-90 Belirti Tarama Listesi aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Veri analizlerinde Hayes PROCESS Makro Model 7 kullanılarak düzenleyici aracılık modeli test edilmiştir. Kronik ağrı deneyimine ilişkin ölçümler genel ağrı yoğunluğu ve ağrıya bağlı işlev kaybı olmak üzere iki farklı yapı ile ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda küçük t travma yaşantıları ile ağrı sonuçları arasındaki ilişkide ağrı felaketleştirmenin aracı, duygu düzenleme becerilerinin ise düzenleyici rolü olduğu bulgulanmıştır. Öte yandan küçük t travma yaşantılarının ağrıya bağlı işlev kaybını doğrudan olumsuz etkilediği fakat genel ağrı yoğunluğunu ağrı felaketleştirme aracılığıyla artırdığı görülmüştür. Bir başka deyişle küçük t travma yaşantıları deneyimlenen ağrıyı değiştirmese de ağrıya bağlı kısıtlanmayı artırmaktadır. Her iki ağrı sonucu için yapılan model testlerinde tutarlı olarak ağrı felaketleştirmenin aracı, duygu düzenleme becerilerinin düzenleyici rol oynaması travmatik yaşantıların bilişsel mekanizmaları harekete geçirerek ağrı sonuçlarını kötüleştirdiğini, fakat duyguları düzenleyebilme becerisinin felaketleştirmeyi hafifleterek iyileştirici olabileceğini göstermektedir. Sonuçlarımız klinik müdahalelerde hedeflenebilecek yapılara ilişkin bilgi sağlamakla birlikte spesifik kronik ağrı kategorilerine ilişkin özelleştirilmiş çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of pain catastrophizing and the moderating role of emotion regulation skills in the relationship between small-t trauma and chronic pain outcomes. The study sample consisted of 180 participants aged between 18 and 65 (107 women, 73 men). Research data were collected face to face via self-report from participants attending the Algology Outpatient Clinic at Izmir City Hospital who had been diagnosed with chronic pain. Data were collected from participants using Small-t Trauma Experience Scale, Pain-Related Self-Rated Functional Impairment Scale, McGill Short Form Pain Inventory, Pain Catastrophizing Scale, Emotion Regulation Skills Scale, and SCL-90 Symptom Checklist. Data analyses were conducted using the Hayes PROCESS Macro Model 7 to test the regulatory mediation model. Measurements relating to the experience of chronic pain were assessed using two distinct constructs: general pain intensity and pain related functional impairment. The analyses revealed that, in the relationship between small-t trauma experiences and pain outcomes, pain catastrophizing acted as a mediator, whilst emotion regulation skills played a moderating role. On the other hand, it has been observed that small-t traumatic experiences directly and negatively affect pain-related functional impairment, but increase pain intensity through pain catastrophizing. In other words, whilst small-t trauma experiences do not alter the pain experienced, they increase pain related limitations. In model tests conducted for both pain outcomes, the consistent finding that pain catastrophizing acts as a mediator and emotional regulation skills play a moderating role suggests that traumatic experiences worsen pain outcomes by activating cognitive mechanisms; however, the ability to regulate emotions may have a beneficial effect by mitigating catastrophizing. Whilst our findings provide information on structures that could be targeted in clinical interventions, we recommend that tailored studies be conducted on specific categories of chronic pain.