Hashimoto tiroiditli hastalarda korneanın konfokal mikroskopi, retina ve optik diskin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the cornea by confocal microscopy and the retina and optic disc by optical coherence tomography in patients with Hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 1021278
  2. Yazar: FATMA BETÜL BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditi, tiroid bezini hedef alan kronik otoimmün bir hastalık olmasının yanı sıra, sistemik inflamasyon ve immünolojik mekanizmalar aracılığıyla sinir sistemi ve oküler dokular üzerinde de yapısal değişikliklere yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Hashimoto tiroiditi olan bireylerde retina katmanları, peripapiller retina sinir lifi tabakası (pRNFL) ve korneal subbazal sinir pleksusunda meydana gelebilecek yapısal değişiklikleri Optik Koherens Tomografi (OKT) ve in vivo korneal konfokal mikroskopi (İVKKM) kullanarak değerlendirmek ve bu değişiklikler arasındaki olası ilişkileri ortaya koymaktır. Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen bu prospektif kontrollü çalışmaya, en az 5 yıldır Hashimoto tiroiditi tanısıyla takip edilen ve tedavi alan 40 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip 40 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılara ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldı. Optik Koherens Tomografi ile maküler retina katmanları ve peripapiller retina sinir lifi tabakası değerlendirildi. Maküler bölgede 1 mm, 3 mm ve 6 mm çaplı alanlarda retina katman kalınlıkları analiz edildi. İn vivo korneal konfokal mikroskopi ile korneal sinir lifi yoğunluğu (CNFD), korneal sinir dal yoğunluğu (CNBD), korneal sinir lifi uzunluğu (CNFL) ve tortüozite katsayısı (TC) ölçüldü. Ayrıca korneal subbazal sinir pleksusu parametreleri ile retinal katmanlar arasındaki ilişkiler korelasyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: İstatistiksel analiz sonucunda hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Maküler retina sinir lifi tabakası parametrelerinde anlamlı farklılık bulunmazken, maküler ganglion hücre tabakasının 6 mm'lik bölgesini temsil eden mGCL6 değerinin hasta grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,008). İç retinal katmanlarda IPL6 değerinin daha yüksek (p=0,046), INL1 değerinin ise daha düşük olduğu saptandı (p=0,006). Dış retinal katmanlar değerlendirildiğinde yalnızca DNL6 parametresinin hasta grubunda anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulundu (p=0,036). Peripapiller retina sinir lifi tabakası parametrelerinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (tüm p>0,05). İn vivo korneal konfokal mikroskopi değerlendirmesinde CNFD (p=0,018), CNBD (p=0,031) ve CNFL (p=0,011) değerlerinin hasta grubunda anlamlı düzeyde düşük olduğu, tortüozite katsayısında ise anlamlı farklılık bulunmadığı belirlendi (p=0,461). Korelasyon analizinde yalnızca CNBD ile mGCL3 arasında orta düzeyde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (r=0,417; p=0,018). Sonuç: Hashimoto tiroiditi olan bireylerde retinal katmanların belirli segmentlerinde ve özellikle korneal subbazal sinir pleksusunda yapısal değişiklikler meydana geldiği gösterilmiştir. Buna karşın peripapiller retina sinir lifi tabakasının büyük ölçüde korunmuş olması, nörodejeneratif sürecin öncelikle retinal ganglion hücreleri ve korneal subbazal sinir pleksusunda başladığını düşündürmektedir. OKT ve İVKKM'nin birlikte kullanımı, Hashimoto tiroiditine eşlik eden subklinik nörodejeneratif değişikliklerin erken dönemde saptanmasında tamamlayıcı, noninvaziv ve objektif görüntüleme yöntemleri olarak klinik açıdan değerli bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hashimoto's thyroiditis is a chronic autoimmune disease primarily affecting the thyroid gland; however, accumulating evidence suggests that systemic inflammation and immune-mediated mechanisms may also induce structural alterations in the nervous system and ocular tissues. The aim of this study was to evaluate structural changes in the retinal layers, peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL), and the corneal subbasal nerve plexus in patients with Hashimoto's thyroiditis using Optical Coherence Tomography (OCT) and in vivo corneal confocal microscopy (IVCCM), and to investigate the potential relationships among these parameters. Methods: This prospective controlled study was conducted at the Department of Ophthalmology, Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center. The study included 40 patients who had been diagnosed with Hashimoto's thyroiditis for at least five years and were receiving medical treatment, together with 40 age- and sex-matched healthy controls. All participants underwent comprehensive ophthalmic examination. Retinal layer thicknesses and peripapillary retinal nerve fiber layer measurements were obtained using OCT. Retinal layer thicknesses were analyzed within concentric circular areas of 1 mm, 3 mm, and 6 mm in the macular region. Corneal nerve fiber density (CNFD), corneal nerve branch density (CNBD), corneal nerve fiber length (CNFL), and tortuosity coefficient (TC) were assessed using IVCCM. Correlation analyses were also performed to evaluate the relationships between corneal subbasal nerve plexus parameters and retinal measurements. Results: No significant differences were observed between the patient and control groups regarding age or sex (p>0.05). Although no significant differences were found in the macular retinal nerve fiber layer parameters, the mGCL6 value was significantly higher in patients with Hashimoto's thyroiditis than in healthy controls (p=0.008). Among the inner retinal layers, IPL6 thickness was significantly increased (p=0.046), whereas INL1 thickness was significantly decreased (p=0.006) in the patient group. Within the outer retinal layers, only the DNL6 parameter was significantly lower in patients (p=0.036). No significant differences were detected in any pRNFL parameters between the two groups (all p>0.05). IVCCM demonstrated significantly lower CNFD (p=0.018), CNBD (p=0.031), and CNFL (p=0.011) values in the Hashimoto's thyroiditis group, whereas no significant difference was observed in the tortuosity coefficient (p=0.461). Correlation analysis revealed a moderate positive correlation only between CNBD and mGCL3 (r=0.417, p=0.018). Conclusion: Patients with Hashimoto's thyroiditis exhibited structural alterations in specific retinal layers, particularly within the corneal subbasal nerve plexus. The preservation of pRNFL parameters despite these alterations suggests that neurodegenerative changes may initially involve retinal ganglion cells and the corneal subbasal nerve plexus before progressing to the peripapillary retinal nerve fiber layer. The combined use of OCT and IVCCM may provide complementary, objective, and non-invasive biomarkers for the early detection of subclinical neurodegenerative alterations associated with Hashimoto's thyroiditis.