Modern pazarlama anlayışında internetin rolü: İzmir Organize Sanayi Bölgeleri örneği
The Role of internet in modern marketing concept: Izmir Organized Industrial Zones example
- Tez No: 102129
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDEF AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
r:f)!': TÜRKÇE ABSTRAKT: i 2 Bilgi teknolojileri alanında XX. yüzyılın ikinci yansından itibaren kaydedilen, gelişmeler, tüm dünya ekonomisini etkileyen önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu alandaki gelişmelerin ürünlerinden biri olan Internet'in sağladığı kolay, hızlı, güvenilir ve nispeten ucuz bilgi erişim olanağı, piyasada süregelen pekçok geleneği değiştirerek pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilme biçimine yenilikler getirmiştir. Bilgi teknolojileri alanında bu gelişmeler olurken, pazarlama dünyasında iyileşen koşullar pazarı cazip hale getirerek gün geçtikçe daha fazla firmayı pazara çekmiş, bunun sonucunda artan rekabet, firmaların ürünlerini tercih edilebilir kılmak için müşteri istek ve tercihlerini dikkate almak zorunda bırakmıştır. Bu dönemde ortaya çıkan pazar yönlülük kavramı, firmaların rekabetsel üstünlük sağlayarak pazarda kalıcı olmalarına yardımcı olmaktadır. - ;?; Yapılan çalışmada ilk olarak İzmir Bölgesi'nde imalat sektöründe faaliyjet ! göstermekte olan firmaların profili ortaya çıkarılmıştır. Ardından, bu fi imalar arasında Internet kullananların Internet ve servislerini ne şekilde kullandıkları ve hu servislerden memnuniyet derecelerinin hangi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araş! ırmada ayrıca, Internet kullanımı ile pazar yönlülük arasındaki ilişki ele alınmış, daha sonra da ihracat yapma, yabancı sermaye oranı ve firma büyüklüğü parametreleri açısından Internet kullanan ve kullanmayan firmalar karşılaştınlmıştır. Çalışmanın, kuramsal çerçevesi ve alan çalışması sonucunda elde edilen verileritilfı ı ülkemizdeki pazarlama etkinliklerinde Internet kullanımına ilişkin temel bilgi sağlaması ve yeni çalışmalara örnek teşkil etmesi düşünülmektedir. >:Vri|; ; [:'!' ?'!;
Özet (Çeviri)
.i;;-i4jii! -?!'? i. ;?':> -his ;:'-:t- ABSTRACT: The developments in information technologies throughout the second half of XXth century yielded important results that effect the world economy. The fast, easy, secure and relatively cheap information access opportunities presented by Internet, being one of the most important products of developments in technology, has changed the conventional'1 way of performing marketing dramatically. While these changes were occuring in information technologies, the improved, conditions in marketing world has attracted more and more firms to the market, which in. ?.-mil turn has led to high competition. Then, the firms realized that in order to survive in thf“' market, they have to consider the will and preferences of customers. The teraj,^'^^? orientation”has helped a lot in obtaining competitive advantage and hence surviving in the market. The reserach firstly revealed the profile of firms that do marketin;' in production industry of Organized Industrial Zones of Izmir region. After, among the firms that use Internet for marketing, the way how Internet is used in performing marketing and the level of satisfaction out of Internet services have been determined. Furthermore, the relationship between the use of Internet in marketing and market orientation has been investigated. Finally, the group of firms that use Internet in marketing and the group that is not using Internt in marketing has been compared in terms of the parameters as exporting, the rate;Q| foreign capital and the size of the firm. It is hoped that, the theoretical frame together with the results of area wpr^-wjll; present information related to the Internet usage in marketing business in Turkeyand will help in doing further research.