Orta ölçekli kentlerde yaşam kalitesi: Erzincan örneği
Quality of life in medium-sized cities: The Erzincan example
  1. Tez No: 1021345
  2. Yazar: ALPER İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kentleşme sureciyle birlikte ortaya çıkan ve giderek çeşitlenen kentsel sorunlar kentlerin olçeklerine bağlı olarak yaşam kalitesi uzerinde farklı etkiler yaratmaktadır. Buyuk olçekli kentler ekonomik fırsatlar, eğitim ve sağlık hizmetlerinin çeşitliliği gibi onemli avantajlar sunarken; yoğun trafik, çevresel baskı, yuksek yaşam maliyeti ve sosyal karmaşa gibi dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Buna karşılık orta olçekli kentler daha sakin, guvenli ve doğayla uyumlu bir yaşam imkânı sunduğu için bireylerde yaşam kalitesinin daha yuksek olacağı yonunde bir algı oluşmaktadır. Ancak bu çalışma, bu varsayımın her zaman geçerli olup olmadığını Erzincan kent merkezi orneği uzerinden değerlendirmektedir. Erzincan kent merkezi orneği, orta olçekli kentlerin sahip olduğu potansiyel avantajlara rağmen, yerel ve kamusal hizmetlerin yeterli duzeyde olmaması durumunda yaşam kalitesi algısının beklenen seviyeye ulaşamayabileceğini gostermektedir. Elde edilen bulgular, yaşam kalitesinin yalnızca fiziksel çevreye değil, ekonomik fırsatlar ve kamusal hizmetlerin niteliğine de bağlı olduğunu gostermektedir. Erzincan orneği ile orta olçekli kentlerin kendi yapısal sorunlarını ve açmazlarını aşamadığı surece, yaşam kalitesi algısında beklenen seviyeyi sağlayamayacağını ortaya koyarak kent olçeği ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin daha karmaşık olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The urban problems that have emerged alongside the urbanization process and are becoming increasingly diverse have varying effects on quality of life depending on the scale of the city. While large-scale cities offer significant advantages such as economic opportunities and a wide range of educational and healthcare services, they also bring with them disadvantages such as heavy traffic, environmental pressures, a high cost of living, and social unrest. In contrast, there is a perception that medium- and small-scale cities offer a more peaceful, safe, and nature-friendly lifestyle, leading to a higher quality of life for individuals. However, this study evaluates whether this assumption holds true in all cases using the example of the city center of Erzincan. The case of Erzincan's city center demonstrates that, despite the potential advantages of medium-sized cities, the perception of quality of life may not reach the expected level if local and public services are inadequate. The findings indicate that quality of life depends not only on the physical environment but also on economic opportunities and the quality of public services. The Erzincan example highlights that as long as medium-sized cities cannot overcome their own structural problems and dilemmas, they will be unable to achieve the expected level of perceived quality of life, thereby emphasizing that the relationship between city scale and quality of life is more complex.