Morbid obezite nedeniyle sleeve gastrektomi yapılan hastalarda adiponektin-leptin oranının kilo vermede etkisi
The impact of the leptin-adiponectin ratio on weight loss in patients undergoing sleeve gastrectomy for morbid obesity
- Tez No: 1021454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YÜKSEL, DR. OĞUZHAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, morbid obezite tanısıyla laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) uygulanan hastalarda, ameliyat öncesi serum adiponektin/leptin (A/L) oranının postoperatif 1. yıldaki kilo kaybı başarısı üzerindeki prediktif değerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kasım 2024 ile Mart 2026 tarihleri arasında LSG operasyonu geçiren ve 12 aylık takibi tamamlanan 78 obez hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların preoperatif serum adiponektin ve leptin düzeyleri ölçüldü. Postoperatif 12. ayda fazla kilo kaybı yüzdesi (%FKK) ve toplam kilo kaybı yüzdesi (%TKK) hesaplandı. Verilerin analizinde Spearman korelasyon testi ve Sağlam Doğrusal Regresyon (RLM) yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların %81'i kadın olup yaş ortalaması 37 ± 11 yıl olarak saptandı. Preoperatif ortalama Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 44 ± 7 kg/m² iken, postoperatif 1. yılda 29.0 ± 4.0 kg/m²'ye anlamlı oranda geriledi (p<0.001). Ortalama %FKK %82 ± 16, %TKK ise %34 ± 6 olarak hesaplandı. Ameliyat öncesi ortalama adiponektin/leptin oranı 0.52 ± 0.32 olarak bulundu. İstatistiksel analiz sonucunda, preoperatif A/L oranı ile %FKK arasında orta derecede anlamlı pozitif bir korelasyon (r=0.39, p<0.001) saptanırken, %TKK ile anlamlı bir ilişki gözlenmedi (p=0.868). Çok değişkenli regresyon analizinde ise %FKK başarısını bağımsız olarak öngören faktörlerin bazal VKİ, HbA1c ve HDL düzeyleri olduğu saptandı. Sonuç: Ameliyat öncesi yüksek adiponektin/leptin oranı, LSG sonrası 1. yıldaki hedeflenen ideal kiloya ulaşma başarısı (%EWL) ile doğrudan ilişkilidir. Bu oran, hastanın cerrahiye vereceği ağırlık kaybı yanıtını öngörmede tek değişkenli analizlerde güçlü bir biyobelirteçtir. Ancak, cerrahi başarının uzun dönemli yönetiminde hastanın bazal metabolik profili ve başlangıç VKİ değerlerinin çok değişkenli modellerde daha belirleyici olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the predictive value of the preoperative serum adiponectin/leptin (A/L) ratio on weight loss outcomes at the 1st postoperative year in patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) for morbid obesity. Materials and Methods: Seventy-eight obese patients who underwent LSG between November2024 and March 2026 and completed 12 months of follow-up were included in the study. Preoperative fasting serum adiponectin and leptin levels were measured. Percentage of excess weight loss (%EWL) and percentage of total weight loss (%TWL) were calculated at the 1st postoperative year. Statistical analysis was performed using Spearman correlation and Robust Linear Regression (RLM). Results: Eighty-one percent of the participants were female, with a mean age of 37 ± 11 years. The mean preoperative Body Mass Index (BMI) of 44 ± 7 kg/m² significantly decreased to 29.0 ± 4.0 kg/m² at the 1st postoperative year (p<0.001). The mean %EWL and %TWL were 82 ± 16% and 34 ± 6%, respectively. The mean preoperative A/L ratio was 0.52 ± 0.32. Correlation analysis revealed a significant positive correlation between the preoperative A/L ratio and %EWL (r=0.39, p<0.001), while no significant association was found with %TWL (p=0.868). In the multivariate regression model, baseline BMI, HbA1c, and HDL levels were identified as independent predictors of %EWL success. Conclusion: A higher preoperative adiponectin/leptin ratio is directly associated with superior success in achieving target weight loss (%EWL) at the 1st year following LSG. This ratio serves as a strong biomarker in univariate analyses for predicting the weight loss response to surgery. However, baseline metabolic profiles and initial BMI values appear to be more decisive factors in multivariate models for predicting long-term surgical success.