EFL teacher's beliefs and perceptions towards pronunciation teaching and practice
İngiliz dili öğretmenlerinin telaffuz eğitimi ve uygulamalarına karşı algı ve inançları
  1. Tez No: 1021480
  2. Yazar: DİLARA DÜŞMEZKALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığı (MoNE) bağlamında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin telaffuz öğretimi ve uygulamasına yönelik inanç ve algılarını incelemektedir. Çalışmaya Ankara'da iki farklı ilçeden ve 20 farklı ortaokuldan toplam 59 öğretmen katılmıştır. Veriler, algı ve inançları ayrı ayrı ölçmek amacıyla hazırlanan iki ölçek aracılığıyla toplanmış ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle desteklenmiştir. Veriler, tematik analiz ve içerik analizi ile birlikte açımlayıcı faktör analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular doğrultusunda, öğretmenlerin genel olarak telaffuz öğretimine yönelik olumlu tutum ve inançlara sahip oldukları, ancak bu tutum ve inançların öğretmenlerin eğitim geçmişi ve mesleki deneyimi gibi bazı faktörlere bağlı olarak farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, algı ve inanç puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kuramsal inançlar ile sınıf içi uygulamalar arasında bazı farklılıklar olduğu da ortaya konmuştur. Sonuç olarak, çalışma öğretmen eğitim programlarının geliştirilmesi ve müfredat ile materyal geliştirme alanlarında yeni uygulamalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the beliefs and perceptions of EFL teachers towards pronunciation teaching and practice in the MoNE context in Ankara, Türkiye. The study included 59 participants from two different districts and 20 different middle schools in Ankara. The study included two scales to score the perceptions and beliefs separately, which were supported by semi-structured interviews. The data was analyzed using thematic and content analysis as well as exploratory factor analysis. In accordance with the findings the teachers, in general, have positive attitudes and beliefs towards pronunciation teaching and practice, despite varying due to some factors such as training background and teaching experience. The data revealed that there is a statistically significant and positive relationship between the perception and belief scores. Still, differences between the theory and the classroom practice were observed in the study. As a result, the study highlighted a need for developments in teacher training programs and further possible implementations in curriculum and material development.