Yeni anayasa çalışmalarında örgün din eğitimi
Formal religious education in new constitution proposals
- Tez No: 1021592
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Religion, Education and Training, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
1982 Anayasası kabulünden günümüze bazı kesimlerce eleştirilmektedir. Bu eleştiriler beraberinde bazen anayasa değişiklerini ve kimi zamanda yeni bir anayasa yapımını gündeme getirmiş ve bu konuda bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmada yeni anayasa çalışmalarında örgün din eğitimine verilen yeri incelemek amaçlanmıştır. Bu çerçevede 1924, 1961 ve 1982 anayasalarında örgün din eğitiminin yeri ve bu konuda yapılan belli başlı hukuksal düzenlemeler ile uygulamalar ele alınarak teorik bir zemin oluşturulmuş, 1982-2025 yılları arasında hazırlanmış 22 yeni anayasa önerisi ile 1982 Anayasası'nın din eğitim-öğretimine ilişkin hükümlerinin yer aldığı 24. maddesinin de dahil olduğu 5 anayasa değişiklik önerisi incelenmiştir. Bu araştırma nitel bir çalışmadır ve araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmış, elde edilen verilerin analizi betimsel analiz yolu ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, din eğitim-öğretimine ilişkin dersle ilgili anayasal düzenlemelerin kapsam ve açıklık düzeyi arttıkça dersin uygulamadaki istikrarının da arttığı görülmüştür. Ele alınan önerilerden 6'sının din eğitim-öğretimine ilişkin herhangi bir düzenleme içermediği, din eğitim-öğretimi konusuna yer verilen önerilerde ise bazı belirsizlikler olduğu görülmüştür. Bu bulguların ışığında, yeni anayasada din eğitim-öğretimine ilişkin ayrıntılı, açık ve net bir düzenleme ile konunun anayasal güvence altına alınması, hak ihlallerine zemin hazırlayabilecek belirsizliklerin önüne geçilmesi önerisinde bulunulmuştur. Elde edilen bulgulardan hareketle araştırma kapsamında, konuya ilişkin gerekçeli bir öneri metni hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1982 Constitution has been criticized by various groups since its adoption. These criticisms have at times led to calls for constitutional amendments and, at other times, for the drafting of a new constitution. As a result, various constutional proposals have been prepared.This study aims to examine the place accorded to formal religious education in proposals for a new constituon. In this context, a theoretical foundation was established by examining the place of formal religious education in the 1924, 1961 and 1982 Constitutions,together with the principal legal regulations and practices concerning this field. Furthermore, the study then analyzes 22 proposals for a new constitution prepared between 1982-2025, as wel as 5 constutional amendment proposals, including those concerning article 24 of the 1982 Constution, which contains the provisions on religious education and instruction. This study is a qualitative in nature and a employs a case study design. In this study, the document analysis method was used as a data collection technique, and the data obtained data were analyzed using descriptive analysis. The results of the study show that greater scope and clarty in constitutional provisions regarding religious education courses and associated with increased stability in their implementation. It was found that six of the proposals examined did not include any provisions regarding religious education and instruction, while those that addressed the issue contained certain ambiguities. In light on these findings, it has been recommended that the new constituon include a detailed, clear and explicit provision on religious and instruction, thereby securing the subject under constituonal guarantee and preventing ambiguities that could lead to rights violations. Based on the findings obtained, a reasoned proposal on the subject has been prepared within the scope of the study.