Kriminal düşüncenin saldırganlık davranışı ile ilişkisindepsikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the relationship between criminal thinking and aggressive behavior
- Tez No: 1021611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kriminal düşünce ile saldırganlık davranışı ile ilişkisini ve bu ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracılık rolünü incelemektedir. Araştırmaya Türkiye'de yaşayan 18- 64 yaş aralığındaki yetişkin bireyler katılım sağlamıştır. Çalışma toplam 444 gönüllü katılımcıdan elde edilen veriler ile yürütülmüştür. Katılımcıların % 48.9'u kadın (n= 217) ve %51.1'i (n= 227) erkek bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Kriminal Düşünce Ölçeği (KDÖ), Saldırganlık Ölçeği Kısa Formu (SÖ) ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS v27 programı kullanılarak analiz edilmiş olup, aracılık etkisine dair hipotezleri test etmek amacıyla PROCESS Macro v4.2 eklentisi kullanılmıştır. Ayrıca korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t testi ve betimleyici istatistik yöntemleri de kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, kriminal düşünce ile saldırganlık davranışı arasında pozitif yönlü ve güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte kriminal düşünce ve psikolojik dayanıklılık arasında negatif yönde orta düzeyde, saldırganlık davranışı ile psikolojik dayanıklılık arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonucunda ise kriminal düşüncenin saldırganlık davranışı ile ilişkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between criminal thinking and aggressive behavior, and the mediating role of psychological resilience in this relationship. The study included adult individuals aged 18-64 living in Turkey. Data were collected from a total of 444 volunteer participants. 48.9% of participants were female (n=217) and 51.1% were male (n=227). Data were collected using a sociodemographic information form, the Criminal Thinking Scale, the Aggressive Behavior Scale Short Form, and the Psychological Resilience Scale for Adults. Data were analyzed using SPSS v27, and the PROCESS Macro v4.2 extension was used to test hypotheses regarding the mediating effect. Correlation analysis, independent samples t-test, and descriptive statistics were also employed. The statistical analyses revealed a strong positive and significant relationship between criminal thinking and aggressive behavior. However, a moderate negative correlation was found between criminal thinking and psychological resilience, and a moderate negative correlation was also found between aggressive behavior and psychological resilience. The mediation analysis revealed that psychological resilience plays a mediating role in the relationship between criminal thinking and aggressive behavior.