The predictive role of EFL teachers' multiliteracies in their professional well-being
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin çoklu okuryazarlıklarının mesleki iyi oluşları üzerindeki yordayıcı rolü
- Tez No: 1021666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin çoklu okuryazarlıklarının mesleki iyi oluşları üzerindeki yordayıcı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Öğretmenlerin çoklu okuryazarlıklarının mesleki iyi oluşları üzerindeki yordayıcı rolünü değerlendirmeye ek olarak, çalışmanın amacı öğretmenlerin çoklu okuryazarlık ve mesleki iyi oluş düzeylerini incelemektir. Ayrıca araştırma, öğretmenlerin çoklu okuryazarlık ve mesleki iyi oluşunun yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini de belirlemeyi amaçlamıştır. İlişkisel tarama modeli olan bu çalışmada, veri toplamak için araştırmacı tarafından tasarlanan Demografik Bilgi Formu, Nabhan ve Habók (2025) tarafından geliştirilen Öğretmen Çoklu Okuryazarlık Ölçeği ve Goh vd. (2025) tarafından geliştirilen Öğretmen Mesleki İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma, Türkiye'de Mersin'de, devlet ve özel okullarda görev yapan ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki 289 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüştür. Bulgular, eleştirel okuryazarlık ve sosyokültürel okuryazarlığın öğretmen mesleki iyi oluşunu pozitif yönde etkileyen anlamlı yordayıcıları olduğunu gösterirken, çok modlu okuryazarlık ve dijital okuryazarlığın ise öğretmen mesleki iyi oluşunun anlamlı yordayıcıları olmadığını göstermiştir. Çalışma, öğretmenlerin çoklu okuryazarlığının yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiğini de ortaya koymuştur. Buna karşılık, öğretmenlerin mesleki iyi oluşu yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine whether EFL teachers' multiliteracies predict their professional well-being. In addition to evaluating whether multiliteracies predict professional well-being, the goal of the study was to evaluate EFL teachers' level of multiliteracies and professional well-being. It further aimed to assess the variation in their multiliteracies and professional well-being depending on age, gender, and educational qualification. In this correlational survey research, the“Demographic Information Form”designed by the researcher, the“Teacher Multiliteracies Scale (TMS)”developed by Nabhan and Habók (2025) and the“Teacher Professional Well-Being Scale”developed by Goh et al. (2025) were used to collect data. It was executed with 289 EFL teachers in state and private schools in Mersin, Turkey. Findings indicated that critical literacy and sociocultural literacy were identified as the significant positive predictors of teacher professional well-being, but multimodal literacy and digital literacy were not found to be significant predictors of teachers' professional well-being. The study further revealed that teachers' multiliteracies differed significantly according to age, gender, and educational qualification. In contrast, their professional well-being had no variation by age, gender, and educational qualification.