The relationship between communicative self-efficacyand foreign language enjoyment among universitypreparatory school students
Üniversite hazırlık okulu öğrencilerinde iletişimsel öz-yeterlik ile yabancı dil öğreniminden zevk alma arasındaki ilişki
- Tez No: 1021674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA KAHYALAR GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin iletişimsel öz-yeterlikleri ile yabancı dil öğreniminden aldıkları keyif arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ayrıca, bu çalışmada öğrencilerin iletişimsel öz-yeterlik ve yabancı dil öğrenme keyfi düzeylerinin cinsiyet, akademik bölüm ve İngilizce yeterlik düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışma, nicel ilişkisel araştırma deseniyle tasarlanmış ve Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin hazırlık programına kayıtlı 245 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler, Yabancı Dil Öğrenme Keyfi Ölçeği ve İletişimsel Öz-Yeterlik Anketi olmak üzere iki veri toplama aracıyla toplanmış ve bu araçlar öğrencilere Google Forms üzerinden çevrim içi olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA, Tukey post-hoc testleri ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin genel olarak nispeten yüksek düzeyde iletişimsel öz-yeterliğe ve orta-yüksek düzeyde yabancı dil öğrenme keyfine sahip olduklarını ortaya koymuştur. Öğrencilerin dinleme becerisinde konuşma becerisine göre daha fazla özgüven hissetmeleri, hazırlık okulu bağlamında dili aktif olarak üretme ve iletişimde kullanma konusunda daha fazla zorlanıyor olabileceklerini düşündürmektedir. Cinsiyet her iki değişkende de anlamlı bir farklılık yaratmazken, akademik bölüm her iki değişken üzerinde anlamlı farklılık oluşturmuştur. Ayrıca, İngilizce yeterlik düzeyine göre iletişimsel öz-yeterlikte anlamlı farklılık bulunmuş ve B1 öğrencilerinin A1 ve A2 öğrencilerine göre daha yüksek öz-yeterlik bildirdikleri görülmüştür. Son olarak, iletişimsel öz-yeterlik ile yabancı dil öğrenme keyfi arasında pozitif, güçlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between communicative self-efficacy and foreign language enjoyment among university preparatory school students. It also examined whether these two variables differed according to gender, academic department, and English proficiency level. The study followed a quantitative correlational design and was conducted with 245 students enrolled in the preparatory program of a university in Türkiye. The data were gathered online through Google Forms using two instruments: the Foreign Language Enjoyment Scale and the Communicative Self-Efficacy Questionnaire. In order to analyse the data, descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, Tukey post-hoc tests, and Pearson correlation analysis were conducted. The findings revealed that students generally had a relatively high level of communicative self-efficacy and moderately high level of foreign language enjoyment. Students also appeared to feel more confident in listening than in speaking, suggesting that spoken English may remain challenging in intensive preparatory school contexts. Gender did not create a statistically significant difference in either variable, whereas academic department made significant differences in both. Translation and Interpreting students reported the highest communicative self-efficacy, while International Finance and Banking students had the lowest scores in both variables. Significant differences were also found in communicative self-efficacy according to proficiency level, with B1 students reporting higher levels than A1 and A2 students. Finally, a statistically significant, positive, and strong relationship was found between communicative self-efficacy and foreign language enjoyment.