Dijital liderlik ve inovatif iş davranısı arasındaki ilişkide iç girişimciliğin etkisi: Eğitim Alanında Bir Uygulama
The Impact of Intrapreneurship on the Relationship Between Digital Leadership and Innovative Work Behavior: An Empirical Study in the Field of Education
- Tez No: 1021847
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin dijital liderlik algıları ile inovatif iş davranışları arasındaki ilişkide iç girişimciliğin aracı ve düzenleyici rolünü incelemektir. Araştırmada ayrıca dijital liderlik, inovatif iş davranışı ve iç girişimcilik arasındaki ilişkisel dinamiklerin eğitim sektörü bağlamında ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın eğitim kurumlarında dijital dönüşüm süreçlerinin etkili bir biçimde yönetilmesine ve yenilikçi organizasyon yapılarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluştururken, örneklemini araştırmaya gönüllü olarak katılan 443 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verileri dijital liderlik, inovatif iş davranışı ve iç girişimcilik ölçekleri aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin dijital liderlik algılarının inovatif iş davranışlarını ve iç girişimcilik düzeylerini pozitif ve anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Buna göre dijital liderlik davranışlarının öğretmenlerin yenilikçi düşünme, fikir üretme, uygulama, risk alma ve proaktif davranış geliştirme süreçlerini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca iç girişimciliğin inovatif iş davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda girişimcilik eğilimi yüksek öğretmenlerin yenilikçi uygulamalara daha fazla yöneldikleri belirlenmiştir. Araştırmanın önemli sonuçlarından biri, iç girişimciliğin dijital liderlik ile inovatif iş davranışı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolüne sahip olmasıdır. Elde edilen bulgular, dijital liderliğin inovatif iş davranışı üzerindeki etkisinin doğrudan değil, iç girişimcilik aracılığıyla da gerçekleştiğini göstermektedir. Araştırmada oluşturulan yapısal modelin geçerlilik ve güvenilirlik kriterlerini sağladığı tespit edilmiştir. Genel olarak araştırma sonuçları, eğitim kurumlarında dijital liderlik davranışlarının öğretmenlerin inovatif iş davranışları ve iç girişimcilik düzeyleri üzerinde önemli etkiler oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating and moderating roles of intrapreneurship in the relationship between teachers' perceptions of digital leadership and innovative work behavior. The study also investigates the relationships among digital leadership, innovative work behavior, and intrapreneurship in educational institutions. A quantitative correlational survey design was employed. The sample consisted of 443 teachers who voluntarily participated in the study. Data were collected using the Digital Leadership Scale, the Innovative Work Behavior Scale, and the Intrapreneurship Scale. The findings revealed that teachers' perceptions of digital leadership had positive and significant effects on both innovative work behavior and intrapreneurship. Digital leadership was found to promote innovative work behavior by fostering innovative thinking, idea generation, implementation, risk-taking, and proactive behaviors. Intrapreneurship also had a positive and significant effect on innovative work behavior. Furthermore, intrapreneurship partially mediated the relationship between digital leadership and innovative work behavior, indicating that digital leadership influences innovative work behavior both directly and indirectly through intrapreneurship. However, the moderating effect of intrapreneurship was not supported. The measurement and structural models met the required validity and reliability criteria. Overall, the findings demonstrate that digital leadership plays a significant role in enhancing teachers' innovative work behavior and intrapreneurship in educational institutions.