Dijital liderlik ve inovatif davranışın işe adanmışlık aracılığında örgütsel çevikliğe olan etkisi: Endüstri ve havacılık işletmelerine yönelik karşılaştırmalı bir analiz
The effect of digital leadership and innovative behaviour on organisational agility mediated by work engagement: A comparative analysis of industrial and aviation organisations
  1. Tez No: 903522
  2. Yazar: ENGİN KARAFAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak Endüstri 4.0, Toplum 5.0 gibi güncel yaklaşımların etkisiyle dijital liderlik anlayışı ortaya çıkmıştır. Dijital liderlik teknolojik süreçlerin yönetilmesi, yenilik ve değişim boyutlarında örgütlerde kendini gösteren fenomen bir liderlik türüdür. Teknolojik süreçlerin birey ve toplumlar için değişimi, yeniliği kaçınılmaz bir hale getirmesi inovatif davranış ile yaratıcılığı ve çevikliği teşvik etmiştir. Yapılan çalışmada dijital liderlik ve inovatif davranış boyutunda işe adanmışlığın aracılık etkisinin örgütsel çevikliğe olan yansımalarının ne ölçüde gerçekleşeceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in information and communication technologies, the concept of digital leadership has emerged with the impact of current approaches such as Industry 4.0 and Society 5.0. Digital leadership is a phenomenal type of leadership that manifests itself in organisations in the dimensions of managing technological processes, innovation and change. The fact that technological processes make change and innovation inevitable for individuals and societies has encouraged innovative behaviour, creativity and agility. In this study, it is evaluated to what extent the mediating effect of job commitment in the dimension of digital leadership and innovative behaviour will be reflected on organisational agility.