Respiratuvar sinsityal virüsü enfeksiyonu olan pediatrik hastalarda Hypoxia-Inducible Factor-1α, irisin ve IL20 seviyelerinin araştırılması
Investigation of Hypoxia-Inducible Factor-1α, irisin, and IL-20 levels in pediatric patients with respiratory syncytial virus infection
  1. Tez No: 1021933
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAMİL BEYAZKENDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZELÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, respiratuvar sinsityal virüsü (RSV) enfeksiyonu olan pediatrik hastalarda serum Hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α), irisin ve interlökin-20 (IL-20) düzeylerini değerlendirmek ve bu biyobelirteçlerin tanısal değerini araştırmaktır Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, gözlemsel, analitik olgu-kontrol çalışması olarak planlandı. Çalışmaya RSV enfeksiyonu tanısı alan 44 çocuk hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellik gösteren 44 sağlıklı çocuk dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, klinik bulguları ve vital parametreleri kaydedildi. Serum HIF-1α, irisin ve IL-20 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Verilerin analizinde Student t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson Ki-Kare testi, Spearman korelasyon analizi ve ROC eğrisi analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Hasta grubunda ateş değerleri anlamlı olarak daha yüksek, oksijen satürasyonu ise anlamlı olarak daha düşük bulundu. Hasta grubunda serum HIF-1α , IL-20 ve irisin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p<0,001). Spearman korelasyon analizinde IL-20 düzeyi ile ateş arasında pozitif yönlü zayıf korelasyon (r=0,329; p=0,029), IL-20 ile HIF-1α arasında ise pozitif yönlü orta düzey korelasyon bulundu (r=0,546; p<0,001). ROC eğrisi analizinde IL-20 için eğri altında kalan alan (AUC) 0,938, irisin için eğri altında kalan alan (AUC) 0,942 saptanırken, HIF-1α için AUC değeri 0,919 olarak bulundu. HIF-1α , IL-20 ve irisin düzeylerinin RSV enfeksiyonunu ayırt etmede yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olduğu görüldü. Sonuç: RSV enfeksiyonu olan çocuk hastalarda serum IL-20, HIF-1α ve irisin düzeyleri anlamlı düzeyde artmıştır. IL-20 , HIF-1α , ve irisin düzeylerinin yüksek tanısal performans göstermesi, bu biyobelirteçlerin RSV enfeksiyonunun tanısında kullanılabilecek potansiyel belirteçler olabileceğini düşündürmektedir. Daha geniş örneklemli çalışmalar ile bu biyobelirteçlerin klinik kullanım potansiyelinin desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate serum Hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α), irisin, and interleukin-20 (IL-20) levels in pediatric patients with respiratory syncytial virus (RSV) infection and to investigate the diagnostic value of these biomarkers. Materials and Methods: This study was designed as a prospective, observational, analytical case-control study. A total of 44 children diagnosed with RSV infection and 44 age- and sex-matched healthy children were included in the study. Demographic characteristics, clinical findings, and vital parameters of the participants were recorded. Serum HIF-1α, irisin, and IL-20 levels were measured using the ELISA method. Student's t-test, Mann–Whitney U test, Pearson Chi-square test, Spearman correlation analysis, and ROC curve analysis were used for statistical evaluation. A p value of <0.05 was considered statistically significant. Results: No significant differences were observed between the patient and control groups in terms of age and sex distribution (p>0.05). Body temperature was significantly higher and oxygen saturation was significantly lower in the patient group. Serum IL-20, HIF-1α, and irisin levels were significantly higher in the patient group compared to the control group (p<0.001). Spearman correlation analysis revealed a weak positive correlation between IL-20 levels and body temperature (r=0.329; p=0.029), and a moderate positive correlation between IL-20 and HIF-1α levels (r=0.546; p<0.001). ROC curve analysis demonstrated that the area under the curve (AUC) was 0.938 for IL-20 and 0.942 for irisin, while the AUC value for HIF-1α was found to be 0.919. HIF-1α, IL-20, and irisin levels were shown to have high sensitivity and specificity in distinguishing RSV infection Conclusion: Serum IL-20, HIF-1α, and irisin levels were significantly increased in pediatric patients with RSV infection. Particularly, the high diagnostic performance of HIF-1α IL-20 and irisin suggests that these biomarkers may serve as potential indicators for the diagnosis of RSV infection. Further large-scale studies are needed to support the clinical utility of these biomarkers.