Üstün yetenekli olan ve olmayan ergenlerin algıladıkları anne baba tutumları ile uyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Examination of the relationship between perceptive parental behaviours and adaptation degrees of gifted and non-gifted adolescents
  1. Tez No: 102366
  2. Yazar: NEVBAHAR KARAKUŞ ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; üstün yetenekli olan ve olmayan ergenlerin, çocukluk dönemlerine ilişkin olarak algıladıkları anne-baba tutumları ile uyum düzeyleri arasında ki ilişkileri araştırmaktır. Bunun için de öncelikle iki grubun uyum düzeylerine ve anne-babalarının tutumlarını AAD envanterinin alt boyutlarına göre nasıl algıladıklarına bakılmıştır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu, 1999- 2000 öğretim yılında Atatürk Fen Lisesi ikinci sınıflarında okuyan 113 üstün yetenekli ergen ile, genel bir lise olan Mehmet Beyazıt Lisesinde okuyan 96 ergenden oluşmaktadır. Ergenlerin uyum düzeylerini belirlemek için“Hacettepe Kişilik Envanteri”anne-babanm çocuk yetiştirme tutumlarını belirlemek için de“Algılanan Anne- Baba Davranışları Envanteri”kullanılmıştır. Üstün yetenekli ergenler ile üstün yetenekli olmayan ergenlerin uyum düzeyleri arasında bir farklılık olup olmadığı; Bağımsız Grup t Testi ile sınanmıştır. Aynı şekilde iki grubun anne-babaları için algıladıkları çocuk yetiştirme tutumları arasında anlamlı bir fark olup, olmadığı da yine Bağımsız Grup t Testi ile sınanmıştır. Üstün yetenekli olan ve olmayan ergenlerin anne- baba tutumları ile, uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi sınamak için ise,“Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı”tekniğinden yararlanılmıştır. İstatistik işlemler sonucunda; üstün yetenekli ergenlerin akranlarından daha uyumlu olduğu ve anne-babalarım tutarlı disiplin uygulayan, ilgi ve şefkatli, amaçlarına ulaşmada onları destekleyen ebeveynler olarak algıladıkları tespit edilirken, üstün yetenekli olmayan ergenlerin anne-babalarım; başarı için baskı uygulayan, ebeveynler olarak algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Üstün yetenekli ergenlerin anneleri için; başarı için baskı, ayrıcalıklardan yoksun bırakma, ilgi ve şefkat göstermeme davranışlarını algıladıklarında sosyal uyumları olumsuz etkilenirken, fiziki ve duygusal ceza ile koruyucu tutumları algılamalarında ise, bütün uyum boyutları olumsuz etkilenmektedir. mDiğer yandan, amaçlara ulaşma davranışını anne için algıladıklarında hiçbir uyum boyutu etkilenmeyen üstün yetenekli ergenin aynı davranışları baba için algıladıklarında, sosyal ve genel uyumları akranları gibi bozulmaktadır. Ebeveynlerinin disiplin uygulamalarının tutarlı olup, olmaması ve standartların belirsiz olarak algılanması üstün yetenekli ergenin uyum düzeyini hiçbir boyutta etkilememiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study aimed to investigate the relationship between perceptive parental attitudes and adaptation degrees of gifted & non -gifted adolescents related to their childhood-2 groups' adaptation & parental altitudes were according to the perception which was measured by inventory of PPB The correlational design was used in this study. The sample was consisted of Atatürk Fen Lycee's 113 second class gifted & Mehmet Beyazıt Lycee's 96 non- gifted adolescents. For adaptation“Hacettepe Personality Inventory”& for parental child- rearing attitudes“Inventory of Perceptive Parental Behaviours”(PPB) were used. Both of the differences between 2 groups' adaptation & perceptive parental attitudes were analysed by using t-test for independent samples. Also Pearson Produnt Moment Correlation was used to see the relationship between 2 groups' adaptation & parental attitudes. Findings indicated that gifted adolescents adapt better than their non-gifted peers & they perceive their parents as they have nurturance, instrumental companionship & principled discipline. However non-gifted adolescents perceive their rents as people who have achievement pressure. For mother of gifted adolescent: When there are achievement pressure, deprivation of priviledges & no nurturance, their social adaptation; & when there are physical & affective punishment, protective attitudes then their general, social «^personal adaptations are negatively affected. In the other hand, when gifted adolescents perceive their mothers as they have instrumental companionship, adaptation isn't affected, whereas for fathers this attitude destroys general adaptation as their peers. Parents' predictability of standards & principled discipline as perceived by their children, don't affect their adaptation anyway.