Okul başarısızlığı olan ilköğretim çağı çocuklarının kişisel düşünme modelleri ile bilişsel süreçleri arasındaki ilişki
The Relation between personal thinking patterns and cognitive process among the students of primary education who are under achievement
  1. Tez No: 102383
  2. Yazar: SÜLEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN ERACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
BOLUM IV ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, araştırma sonunda elde edilen yargılar ve bunlara ait öneriler sunulmuştur. 4.1. Özet İnsanlar birbirlerinden farklı özelliklere sahip olarak dünyaya gelmektedir. Bu farklı özellikler bireysel farkları oluşturmaktadır. Bireysel farklar kavramı özellikle bireylerin ilgi alanlarında, öğrenme hızı ve öğrenme yöntemlerinde, yeni bir göreve başlama tarzlarında açık bir şekilde görülebilmektedir. Buradan hareketle diyebiliriz ki bireyler ayni şekilde düşünüp ayni şekilde öğrenmemektedirler. Araştırmanın amacı okul başarısızlığı olan, 12-15 yaş grubundaki ilköğretim çağı çocuklarının kişisel düşünme modelleri ile bilişsel süreçleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu araştırma ilişkisel tarama modellerinden, korelasyon türü ilişki arama modelindedir. Araştırmanın evreni 1999-2000 öğretim yılında Sabri Artam Vakfı İlköğretim Okullarındaki 12-15 yaş grubu öğrencilerinden okullarının rehberlik servisince akademik açıdan başarısız olarak kabul edilen öğrencilerdir. Örneklem grubunu 45'i başarılı 45'i başarısız toplam 90 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilere Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği ve Kişisel Düşünme Modelleri Soru Listesi uygulanmıştır. WISC-R test verileri sonucunda, başarılı ve başarısız olarak nitelenen öğrencilerin bilişsel süreçleri açısından bir farklılık olmadığı ancak kişisel düşünme modelleri açısından farklılaştıkları görülmüştür. Başarısız öğrencilerin öğrenmede 99100 kinestetik kanalı, başanlılann ise işitsel kanalı yoğunlukla kullandıkları görülmüştür. Bu durumda kişinin düşünme modeline uygun olmayan öğretim tekniklerinin öğrenme problemlerine yol açacağı bulunmuştur. Kinestetik, görsel ve işitsel kanalların kullanım sırası açısından iki grup arasında istatiksel açıdan anlamalı bir fark olmadığı görülmüştür. 4.2. Sonuç Bu çalışmada, okul başarısızlığı olan, 12-15 yaş grubundaki ilköğretim çağı çocuklarının kişisel düşünme modelleri ile bilişsel süreçleri arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonunda akademik açıdan başarısız olarak nitelenen öğrencilerin WISC-R test verileri sonucuna göre akademik açıdan başarılı öğrencilerden bilşisel süreçler açısından farklılaşmayıp, kişisel düşünme modelleri açısından farklılaştıkları görülmüştür. Bu öğrencilerin kişisel düşünme modellerinin bir diğer deyişle öğrenme modellerinin başarılı öğrencilerden farklı olduğu görülmüştür. Bu durum, kişisel düşünme modeline uygun olmayan öğretim tekniklerinin, bahsedilen öğrencilerin başansızlıklanmn önemli bir nedeni olarak görülebilir. Başarısız öğrencilerin öğrenmede birinci kanal olarak kinestetik kanalı, başanlılann ise işitsel kanalı kullandıklan ortaya çıkmıştır. Araştırma sonunda kinestetik, işitsel ve görsel kanallan birinci sırada kullananlar ile diğer sıralarda kullananlar arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bu sonuca göre öğrencilerin öğrenme kanalına uygun test kemlerinde daha başanlı olacağı görüşü desteklenmemişse de öğrencilerin başansızlık gibi istenmeyen bir durumdan korunmak amacıyla öğrenme yaşantılarında kendilerine uygun çözüm yollan geliştirdiklerini düşündürmüştür. Sonuç olarak, basan başansızlık gibi etkenlerin doğrudan bilişsel yapılara
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People are born with different characteristics. These different characteristics constitute individual differences. Thus, it can be inferred that individuals can neither think nor learn in the same way. The aim of this research is to find the relation between personal thinking patterns and cognitive process among the students of primary education, who are between 12-15 age group. The universe of this research is academically unsuccessful students, aged between 12-15 during 1999-2000 academic year. Sample group is composed of 90 students the total of 45 successful and 45 unsuccessful students. WISC-R and KDMSL have been applied to those students. As a result of WISC-R test data it has been observed that students who are categorized into successful and unsuccessful, showed no difference in their cognitive process but in their personal thinking pattern. It has been viewed that unsuccessful students used kinesthetic channel where as successful ones preferred auditory channel in process of learning. As a result, it has been found out that teaching method which do not fit personal thinking pattern can cause problems in learning.